Zasilacze LED. Na co zwrócić uwagę podczas kupna?

Zasilacze LED. Na co zwrócić uwagę podczas kupna?

Artykuł miesiąca

Zasilenie układów elektronicznych pełni często najważniejszą funkcję przy dobrej jakości pracy urządzeń oraz ich bezawaryjności. Nawet dobrze zainstalowany i zaprojektowany system oświetleniowy może nie działać poprawnie, jeśli zasilanie nie zostanie odpowiednio dobrane i podłączone.

Diody LED

Diody LED są urządzeniami szczególnie wrażliwymi na wszelkie niedoskonałości w zakresie zasilania. Jeśli to jest dobrane wadliwie, to może dojść tutaj do przepięcia, zakłóceń czy wahania napięcia. Wszystko to wpływa nie tylko na komfort korzystania z oświetlenia, ale przede wszystkim może prowadzić do poważnych awarii. Jedynym sposobem, który zagwarantuje nam bezpieczeństwo na tym polu, jest odpowiedni wybór urządzeń zasilających.

Cena

Większość użytkowników kieruje się w swoim wyborze ceną zasilacza. To jednak powinno być tylko jedno z wielu kryteriów, bo sama niska cena często nie równa się z jakością i bezpieczeństwem, nie wspominając już o dyrektywach Unii Europejskiej dotyczących emisji EMC czy też podstawach użytkowania. Tani lub źle dobrany zasilacza ma znacznie niższą sprawność, co paradoksalnie spowoduje wyższe koszty użytkowe. Dobrej jakości zasilacz pobierze bowiem z sieci dużo mniej prądu. Tanio w tym przypadku ma zastosowanie, wyłącznie w samym momencie kupna produktu. W praktyce okażę się bowiem, że jego wykorzystanie jest dużo mniej ekonomiczne.Tanie zasilacze są niższej jakości i nie posiadają wielu filtrów, układów zabezpieczeń i są wykonane ze słabszej jakości materiałów. W praktyce oznacza to oczywiście ich wysoką awaryjność. O ile zatem dobry jakościowo zasilacza zwrócić się na powinien na przestrzeni dwóch lat, to w przypadku tanich, słabych produktów, musimy się liczyć razem z koniecznością dołożenia pieniędzy niż ich odzyskania. Tanie zasilacze mają także tę wadę, że brakuje w nich często skutecznych zabezpieczeń przeciwprzepięciowych. W ten sposób bezpośrednio wpływają na żywotność oświetlenia LED. W skrajnych przypadkach może tutaj dość do uszkodzenia oświetlenia LED w bardzo krótkim czasie, na przykład kilku miesięcy. Koszty wymiany będą tutaj z pewnością wyższe niż kupno dobrej jakości zasilacza.

Gwarancja

Niestety nawet Certyfikat Europejski nie daję nam tutaj ostatecznej gwarancji, że zasilacz jest dobrej jakości. Wymogiem jest spełnienie przez produkty dyrektywy LVD oraz EMC. I choć teoretycznie wszystkie zasilacze powinny takie wymogi spełniać, to w praktyce niestety możemy się spotkać ze sprzedażą produktów niepełnowartościowych z punktu widzenia klienta. Tym bardziej że w praktyce produkty te mogą być wręcz niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Zaburzenie i nieprzestrzeganie wymogów bezpieczeństwa LVD może narazić człowieka na porażenie prądem lub również uszkodzenie sprzętu. W niektórych niesprzyjających warunkach, kiepskiej jakości zasilacz może być przyczyną powstawania pożarów. Istnieje też ryzyko, że będzie zakłócać działanie telefonów komórkowych czy Internetu. Wszystkie te czynniki decydują zatem o konieczności rezygnacji z pokusy oszczędności na wstępnym etapie zakupu i wyboru nieco droższych, ale solidniejszych zasilaczy, które są sygnowane przez renomowanego producenta.

Artykuł powstał we współpracy z zasilacze-meanwell.pl
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments