Brzeg Dolny, dynamicznie rozwijające się miasto w województwie dolnośląskim, przygotowuje się do realizacji dwóch nowych inwestycji, które mają na celu odmienić wygląd oraz funkcjonalność osiedli Warzyń i Fabryczne. W ramach projektu „Odnowa zdegradowanych przestrzeni publicznych w Brzegu Dolnym” powstaną nowe tereny zielone, wodny plac zabaw, tężnia solankowa, park kieszonkowy oraz miejsca przeznaczone do rekreacji i integracji mieszkańców. Gmina podpisała już umowę na realizację tego ambitnego przedsięwzięcia.
Spis treści
Wodny plac zabaw i tężnia na Warzyniu
Pierwszym z projektów objętych planem rewitalizacji jest stworzenie nowoczesnej przestrzeni rekreacyjnej przy ul. Wilczej na osiedlu Warzyń. Zaniedbany dotychczas teren zostanie przekształcony w miejsce, które będzie przyciągać mieszkańców w każdym wieku. W sercu tej nowoczesnej przestrzeni znajdzie się wodny plac zabaw, który ma stać się atrakcją dla najmłodszych mieszkańców miasta. Tego typu rozwiązania cieszą się dużą popularnością w miastach, ponieważ łączą zabawę z ochłodą w gorące letnie dni.
Kolejną atrakcją osiedla będzie soniczna tężnia solankowa, która nie tylko wzbogaci estetykę przestrzeni, ale także zapewni mieszkańcom możliwość relaksu i poprawy zdrowia poprzez inhalacje solankowe. Dodatkowo planowany jest bulodrom oraz stanowiska do gry w szachy, które zachęcą do spędzania czasu na świeżym powietrzu i integracji międzypokoleniowej.
Nowe alejki i strefy wypoczynku
Projekt zakłada również przebudowę istniejących oraz stworzenie nowych alejek spacerowych, które zostaną otoczone zielenią oraz elementami małej architektury. Zostanie stworzony plac z fontanną oraz liczne strefy wypoczynku, które umożliwią mieszkańcom odpoczynek w otoczeniu natury. Aby pomieścić zwiększoną liczbę odwiedzających, zaplanowano także przebudowę strefy parkingowej, co ma ułatwić dostęp do nowej przestrzeni.
Park kieszonkowy na osiedlu Fabrycznym
Drugim miejscem objętym projektem rewitalizacji jest teren przy ul. Braci Korczyńskich na osiedlu Fabrycznym. Obecnie zaniedbany skwer zostanie przekształcony w nowoczesny park kieszonkowy. To innowacyjne rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność w miastach na całym świecie, ma na celu przekształcenie niewielkich przestrzeni w funkcjonalne, zielone miejsca do odpoczynku.
Park kieszonkowy na osiedlu Fabrycznym ma stanowić odpowiedź na potrzeby lokalnej społeczności. Projekt przewiduje stworzenie miejsc do rekreacji, odpoczynku i integracji mieszkańców. Będzie to przestrzeń dostosowana do potrzeb seniorów, rodzin z dziećmi, jak i młodzieży, oferując różnorodne możliwości spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.
Integracja i rekreacja
Nowy park kieszonkowy ma przyciągać mieszkańców dzięki różnorodnym elementom, takim jak ławki, stoliki piknikowe oraz miejsca do gier i zabaw. Projekt zakłada również wprowadzenie rozwiązań umożliwiających organizację lokalnych wydarzeń, takich jak pikniki czy wystawy plenerowe, które mają na celu integrację mieszkańców i wzmocnienie więzi społecznych.
Realizacja obu projektów ma rozpocząć się w najbliższych miesiącach, a ich zakończenie planowane jest na przyszły rok. Dzięki tym inwestycjom, Brzeg Dolny zyska nowe, atrakcyjne przestrzenie, które będą służyły mieszkańcom przez lata, jednocześnie podnosząc jakość życia w mieście. Inicjatywy te są doskonałym przykładem na to, jak zrównoważony rozwój urbanistyczny może przyczynić się do poprawy komfortu życia mieszkańców oraz wzmocnienia lokalnej społeczności.
