Wkłady kominkowe – istotny element każdego kominka

Wkłady kominkowe – istotny element każdego kominka

Promocja i Reklama

Kominek jest tym elementem, w naszych domach, który odpowiada za dostarczanie ciepła do każdego z pomieszczeń. Może to być też ogrzanie tego konkretnego miejsca, w którym funkcjonuje. Obok roli grzewczej, często też stanowi walor dekoracyjny danego wnętrza, wpływając znacznie na jego estetykę. Kominek jednak nie funkcjonowałby bez wkładu kominkowego. Czym jest wkład kominkowy i jaką rolę odgrywa, przedstawimy sobie w poniższym artykule.

Wkłady kominkowe, co warto o nich wiedzieć?

  • 1) Wkłady kominkowe dzielimy na żeliwne i stalowe. Są w kształcie paleniska i podłączamy je bezpośrednio do wylotu spalin. Wyróżniamy takie, które mają przyłącze dopływu świeżego powietrza i regulator ciągu, który ten dopływ do paleniska automatycznie reguluje.
  • 2) Występują też wkłady kominkowe z płaszczem wodnym, który za pośrednictwem cieczy, przekazuje ciepło z paleniska do centralnego ogrzewania.
  • 3) Wyróżniamy również wkłady kominkowe zamknięte z kasetą kominową, którą instaluje się najczęściej w istniejącym już kominku bez wykonywania większych przeróbek.
  • 4) Na końcu możemy sobie wyszczególnić wkłady kominkowe, ze względu na rodzaj paliwa grzewczego, czyli elektryczne, gazowe lub na biopaliwo.

Wkład kominkowy ma na celu podniesienie sprawności cieplnej paleniska poprzez ograniczenie wydostającego się powietrza z pomieszczenia i zamknięcia paleniska szybą. Kominki z wkładem mają drzwiczki, wykonane z materiałów akumulujących ciepło i odpornych na wysokie temperatury, szyby natomiast są ze szkła żaroodpornego. Dzięki temu, dopływ powietrza jest regulowany, a ok. 80% ciepła trafia do pomieszczenia.

Instalacja wkładów kominkowych

  • Wkłady kominkowe należy montować na ścianach i podłożu wykonanych z materiałów niepalnych, zabezpieczonych płytami izolacyjnymi. Zarówno strop i fundamenty, muszą być wytrzymałe na obciążenie kominka.
  • Należy zachować odpowiednią odległość od ściany i izolacji, która pozwoli na ogrzewanie powietrza także wokół wkładu. Zabudowa, musi być odporna na temperaturą i powinna posiadać taką ilość kratek, które umożliwią swobodne odprowadzanie gorącego powietrza.
  • Istotnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przed kupnem i instalacją kominka, będzie jego moc nominalna i sprawność urządzenia. Nominalna moc, powinna być dopasowana do wielkości domu. Nie może być ona ani za mała, ani za duża, gdyż musi być odczuwalny właściwy komfort cieplny. Wygodna obsługa, będzie także odgrywała dużą rolę przy częstym użytkowaniu.

Powiedzieliśmy o najważniejszych kwestiach dotyczących wkładów kominkowych. Pamiętajmy, że są one sercem kominków. Od nich zależeć będzie dobre funkcjonowanie całej instalacji kominkowej. Muszą być one odpowiednio dobrane do naszych potrzeb i właściwie zainstalowane. Warto w tym celu skonsultować się ze specjalistą, który pomoże w wyborze i dopasuje taki, który idealnie wpasuje się w nasze wnętrze pod każdym względem.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments