Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem oraz gruntowym wymiennikiem ciepła – wszystko co powinien wiedzieć początkujący inwestor.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem oraz gruntowym wymiennikiem ciepła – wszystko co powinien wiedzieć początkujący inwestor.

Warto przeczytać

Podczas planowania systemu wentylacji mechanicznej wraz z odzyskaniem ciepła i bazowaniu na przeciętnych warunkach używania, można wstępnie założyć jaki wymagany będzie strumień powietrza wentylacyjnego. W tej kwestii kluczowe znaczenie ma przede wszystkim wysokość stężenia dwutlenku węgla wydzielanego w procesie oddychania, a także ilość pary wodnej, czyli wilgotności, powstającej podczas gotowania czy brania kąpieli i pryszniców. Intensywność wentylacji jest sterowana ręcznie bądź automatycznie, w zależności od indywidualnych potrzeb inwestora, jednak należy pamiętać by straty ciepłego powietrza były jak najmniejsze.

W skład centrali systemu wentylacji mechanicznej wchodzą dwa wentylatory – nawiewny i wywiewny, a w przypadku montażu systemu z izolacją odzyskania ciepła, znajduje się także wymiennik ciepła, tworzący zespół, rekuperator. W centrali znajdują się także filtry zanieczyszczeń oraz system sterowania i antyoblodzeniowy, którego zadaniem jest usuwanie skroplin z pomocą ciepłego powietrza.

Ciśnienie dyspozycyjne oraz wydajność systemu wentylacji mechanicznej.
Zarówno walory użytkowe centrali wentylacyjnej, jak i efektywność odzyskiwania ciepła są ściśle związane z wieloma parametrami technicznymi, których porównanie jest niezwykle pomocne w kwestii dopasowania odpowiedniego urządzenia do indywidualnych potrzeb budynku.

Podstawowym parametrem, na który należy szczególnie zwrócić uwagę podczas wyboru rekuperatora są przede wszystkim ciśnienie dyspozycyjne oraz wydajność, które podawane są w formie wartości maksymalnych. Parametry te są ściśle powiązane ze sobą, ponieważ w momencie, w którym spada wydajność, następuje wzrost ciśnienia dyspozycyjnego i na odwrót.

zobacz również Narzędzia brukarskie chwytaki rurowe

Dodatkowy montaż gruntowego wymiennika ciepła GWC.
GWC jest konstrukcją przeponową lub bezprzeponową, która w pełni wykorzystuje pojemność cieplną gruntu oraz jego stabilność na większej wysokości, bez względu na warunki atmosferyczne na powierzchni. W konstrukcji przeponowej, która występuje w formie wymienników rurowych, nie następuje bezpośredni kontakt pomiędzy czynnikami z procesem wymiany ciepła. Konstrukcja bezprzeponowa występuje w formie zarówno żwirowej jak i płytowej, na zasadzie kontaktu zasysanego powietrza z gruntem. Tego typu gruntowy wymiennik ciepła reguluje napływającą z zewnątrz wilgotność do domu jednorodzinnego, a także w sezonie letnim pełni funkcję klimatyzatora z niwelacją zbyt wysoką wilgotnością, a w sezonie zimowym znajduje zastosowanie jako dodatkowe źródło ogrzewania z redukcją zbyt suchego powietrza.
GWC zdecydowanie poprawia pracę systemu wentylacyjnego, dzięki zwiększaniu jego efektywności, a także pozytywnie wpływa na zmniejszenie kosztów użytkowania wentylacji mechanicznej. Kolejną zaletą jest poprawa jakości napływającego powietrza, które jest czyste i świeże. W sezonie zimowym GWC ma za zadanie podnoszenie temperatury przed rekuperatorem, co wpływa na eliminację ryzyka jego zamarzania.

Jak układać wentylację mechaniczną z rekuperatorem?
W momencie planowania zakupu i montażu systemu wentylacji wraz z odzyskiwaniem ciepła i z DWC, należy także wykonać szczegółowy plan w formie specjalistycznego rysunku instalacji. Zaleca się to rozwiązanie, aby uniknąć w przyszłości większych kosztów związanych z dodatkowymi pracami remontowymi na już wykończonych wnętrzach, a także można uniknąć stawiania drogich i wysokich kominów, a w zamian za to będzie istniała możliwość zakupu okien bez zbytecznych nawiewników. Podczas planowania rysunku instalacji należy pamiętać także, aby uwzględnić w każdym pomieszczeniu przewody wentylacyjne oraz by był obsługiwany w odpowiedni sposób. W sypialniach, salonie czy pokojach system powinien nawiewać świeże i czyste powietrze, natomiast w pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienka czy WC powietrze powinno być wywiewane na zewnątrz wraz z parą wodną przyczyniającą się do nadmiernej wilgotności.

https://www.bartosz.com.pl/

 

Osiągnij doskonałą kontrolę i precyzję w układaniu bruków dzięki chwytakom rurowym do narzędzi brukarskich dostępnym w NORWIT.PL! Odkryj naszą szeroką gamę wysokiej jakości narzędzi brukarskich, w tym chwytaki rurowe, i zwiększ wydajność swojej pracy. Niezawodne narzędzia brukarskie zapewnią Ci niezbędną siłę i stabilność. Zamów już teraz i korzystaj z doskonałych narzędzi brukarskich, takich jak chwytaki rurowe, dostępnych w NORWIT.PL! Narzędzia brukarskie chwytaki rurowe

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments