W służbie Błękitnego Krzyża

W służbie Błękitnego Krzyża

Warto przeczytać

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe znane jest zapewne każdemu podróżnikowi. To oni z poświęceniem ratują ofiary nieszczęśliwych wypadków na szlaku, a niekiedy także… nierozsądnych turystów.

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe obchodzi właśnie 70. rocznicę utworzenia. Znawcy tematu wiedzą, że grupy GOPR są dwie: Karkonoska oraz Sudecka. Wyodrębniono także wyspecjalizowaną jednostkę tatrzańską, czyli TOPR.

Ci dzielni ludzie nierzadko z narażeniem życia i zdrowia niosą pomoc na górskim szlaku. Praktycznie codziennie wyjeżdżają na akcje, chronią przed niebezpieczeństwem, szkolą i zapobiegają wypadkom.

Właśnie bohaterom z GOPR poświęcony jest film “W służbie Błękitnego Krzyża”. Ratownicy opowiadają w nim o swoich doświadczeniach, problemach i radościach. Jak wygląda szkolenie przyszłego GOPR-owca? Co w ich służbie jest najtrudniejsze? Jakie akcje ratunkowe najmocniej zapadły im w pamięć? Jak widzą góry i chodzących po nich turystów? Tego wszystkiego dowiecie się z filmu.

Nie zabrakło tam również archiwalnych nagrań i wątków historycznych. Tło opowieści stanowią zarówno najstarsze zachowane nagrania TVP, Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze, jak i filmy nakręcone przez samych ratowników podczas akcji. A jeśli już o akcjach ratowniczych mówimy, to cała historia okraszona została autentycznymi fragmentami z Księgi Wypraw, w której ratownicy zapisują szczegóły górskich wydarzeń…

Ten swoisty hołd dla ratowników powstał w ramach cyklu “Dolny Śląsk pełen historii”, którego misją jest popularyzacja wiedzy o kulturze i historii Dolnego Śląska w Polsce i zagranicą, a którego inicjatorem i kooproducentem jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Premiera odbyła się 12-go marca na antenie TVP3 Wrocław. Film dostępny jest na kanale YouTube Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Projekt współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments