Strategia oparta o Wstęgę Bollingera - czy warto stosować ten element analizy technicznej?

Strategia oparta o Wstęgę Bollingera – czy warto stosować ten element analizy technicznej?

Warto przeczytać

Bollinger Bands, nazywane wśród polskich inwestorów wstęgami Bollingera stanowią popularne narzędzie analizy technicznej, które bardzo chętnie stosowane jest w strategiach tradingowych jako dodatkowe narzędzie, a nawet jako samodzielny wskaźnik determinujący moment wejścia i wyjścia z rynku. Czym charakteryzują się wstęgi Bollingera i jak handlować na ich podstawie?

Czym są Bollinger bands?

Bollinger Bands to elementy wykresu, które nader często pojawiają się na zrzutach ekranu z profesjonalnych platform tradingowych zawodowych inwestorów. Nie bez przyczyny. To zdaniem wielu jeden z najlepszych wskaźników zmienności cen.

Wstęgi Bollingera przybierają postać kanału cenowego, w środku którego znajduje się aktualna cena danego instrumentu lub pary walutowej. Ze względu na fakt, że wstęgi bezpośrednio bazując na zmienności cen, ich odległość od siebie wynika od tego, czy cena waha się, czy raczej konsoliduje na jednym poziomie. Najczęściej stosowanym parametrem w konfiguracji wskaźnika jest odchylenie standardowe na poziomie 2.0. Dodatkowo na pomiędzy wstęgami znaleźć możemy średnią kroczącą z 20 okresów, które ułatwiają identyfikację prawidłowości ruchu ceny.

Jak handlować z wykorzystaniem wstęg Bollingera?

Istnieje kilka uniwersalnych zasad, które być może pomogą nam w prawidłowym wykorzystaniu wskaźnika i zwiększą skuteczność naszych pozycji tradingowych. Przede wszystkim podczas analizy zawsze należy zwracać uwagę na średnią ruchomą, której przełamanie bardzo często prognozuje wygaszanie trendu. W przypadku, gdy mamy do czynienia z silnym trendem, cena pary walutowej i instrumentu utrzymuje się w bezpośrednim sąsiedztwie jeden ze wstęg zewnętrznych. Jeśli w pewnym momencie zauważymy, że cena zbliża się w stronę środka, możemy liczyć na osłabienie trendu.

Wstęgi Bollingera są więc idealnym narzędziem, które w obiektywny i dynamiczny sposób informuje inwestora o sile trendu i równowadze panującej obecnie na wykresie cenowym.

Jakie sygnały tradingowe możemy wyróżnić, przy wykorzystaniu tego wskaźnika. Sygnał kupna powstaje, gdy kurs cenowy spada poniżej dolnego ograniczenia wstęgi. Analogicznie, sygnał sprzedaży występuje, gdy kurs cenowy pary przebija górne ograniczenie wstęgi Bollingera.

Czy warto korzystać z Bollinger Bands w swoim tradingu?

Każdy inwestor doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak dużym wyzwaniem jest optymalny dobór instrumentów analizy technicznej, które zamiast tworzenia fałszywego obrazu rynku, umożliwią dokonanie syntetycznej analizy ceny. Wypróbuj tutaj wstęgi Bollingera, które świetnie nadają się do wzbogacenia swojej strategii inwestycyjnej, szczególnie z uwzględnieniem popularnego w dzisiejszych czasach scalpingu, polegającego na wielokrotnym otwieraniu pozycji w celu szybkiego zamknięcia z małym zyskiem.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments