Stożki drogowe od A do Z

Stożki drogowe od A do Z

Warto przeczytać

Stożki drogowe stosuje się do skutecznego oznakowania oraz do wyodrębniania niebezpiecznych części przestrzeni lub pojedynczych obiektów. Na rynku dostępne są różne rodzaje stożków drogowych. Dzięki zdywersyfikowanej ofercie producentów stożków drogowych można z łatwością dobrać najlepsze warianty dostosowane do indywidualnych uwarunkowań i zastosowań.

Charakterystyka stożków drogowych

Stożki drogowe swoim kształtem przypominają piramidę osadzoną na płaskiej, najczęściej kwadratowej podstawie. Poszukując tego typu produktów możemy spotkać się także z określeniem – pachołek drogowy. Jest ono używane zamiennie. 

Stożek drogowy i pachołek drogowy znajdują to samo zastosowanie i pełnią tę samą funkcję. Często spotykanym wariantem stożka drogowego jest pachołek biało-czerwony lub biało-pomarańczowy. Dostępne są również inne opcje kolorystyczne, w tym pachołki jednokolorowe. Dostępność stożków drogowych zależna jest od oferty danego producenta, sklepu lub hurtowni z akcesoriami drogowymi. 

Stożki drogowe rodzaje

Przepisy ruchu drogowego definiują stożki drogowe specjalnym kodem U-23. Na rynku dostępne są stożki drogowe różnej wielkości. W zależności od wymiarów stożka, a więc jego wysokości oraz szerokości podstawy, wyróżnia się cztery rodzaje pachołków drogowych oznaczonych odpowiednio: U23a, U23b, U23c, U23d. Wysokość stożka drogowego najczęściej spotyka się w przedziale od 30 cm do 100 cm. Stożki drogowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej spotyka się pachołki ostrzegawcze wykonane z gumy lub innych elastycznych tworzyw sztucznych. 

Często także zastosowanie znajdują drogowe stożki plastikowe. Stożki drogowe w zależności od sposobu ich wykorzystania, można dodatkowo wyposażyć w dodatkowe akcesoria do pachołków drogowych. Mogą to być drogowe: zapory, taśmy, lampy, mocowania lub tabliczki. Plastikowe pachołki drogowe mogą być wyposażone w specjalny pas wykonany z folii odblaskowej. Skutecznie zwiększają wtedy widoczność stożka przy ograniczonej widoczności. 

Stożki drogowezastosowanie

Stożki drogowe mają szerokie zastosowanie w ruchu drogowym. Przede wszystkim w miejscach, gdzie konieczne staje się odpowiednie oznakowanie niebezpiecznych obszarów i obiektów. Pachołki drogowe stosowane są przede wszystkim podczas:

  • konieczności rozdzielenia kierunków jazdy;
  • zaznaczenia momentu zwężenia się pasa jezdni;
  • określenia chwilowych utrudnień na drogach, wynikających z trwającej budowy, przebudowy bądź remontu drogi;
  • zmiany organizacji torów i kierunków jazdy;
  • skutecznego zabezpieczenia malowanych oznakowań poziomych na jezdni;
  • zaznaczania miejsc, które zostały wyłączone z użytkowania;
  • ułatwiania początkującym kierowcom poruszania się po placu manewrowym;
  • blokowania dostępu do prywatnych miejsc postojowych;
  • zaznaczania miejsc niebezpiecznych na prywatnych posesjach;
  • usprawniania organizacji pracy w halach i magazynach.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments