Sposoby na czyste wiercenie. Triki na wiercenie bez pyłu

Sposoby na czyste wiercenie. Triki na wiercenie bez pyłu

Poradnik

Remont czy urządzanie mieszkania nieodłącznie kojarzy się z wszędobylskim pyłem. Powstały między innymi podczas wiercenia pył to nie tylko bałagan, ale też obciążenie dla zdrowia osób wykonujących prace remontowe.

Nadmiernego pylenia można uniknąć, stosując zarówno domowe sposoby, jak i gotowe rozwiązania producentów narzędzi. Poniżej przedstawiono kilka z możliwych sposobów na czyste wiercenie.

Domowy odkurzacz kontra pył.

Jednym z najprostszych sposobów na uniknięcie rozprzestrzeniania się pyłu przy wierceniu jest użycie zwykłego domowego odkurzacza. Końcówkę odkurzacza umieszcza się w pobliżu wierconego otworu, a pył na bieżąco jest zasysany do zbiornika. Najbezpieczniej będzie, jeśli odkurzacz obsługiwać będzie inna osoba niż trzymająca wiertarkę. Wadą tego rozwiązania jest konieczność angażowania dodatkowej osoby. Dlatego to rozwiązanie sprawdzi się tylko przy konieczności wykonania niewielkiej ilości otworów.

Specjalne osłony na wiertło.

W ofercie producentów narzędzi można znaleźć specjalne osłony przeciwpyłowe czy chwytaki pyłu. Zazwyczaj są to proste plastikowe lub gumowe osłony zbierające na bieżąco pył. Montuje się je bezpośrednio na wiertle, umożliwiają bezpyłowe wiercenie zarówno w sufitach, jak i w ścianach. Pył powstały podczas wiercenia gromadzi się w osłonie, po zakończeniu pracy można go po prostu wyrzucić. W zależności od rodzaju powierzchni, czy jest to ściana, czy np. płytki, można znaleźć specjalnie przystosowane nakładki.

Osłony domowej roboty.

Jeżeli korzystamy z wiertarki tylko okazjonalnie i nie chcemy inwestować w dodatkowe akcesoria, możemy w łatwy sposób samodzielnie wykonać osłonę lub zbieracz pyłu. Przy wierceniu w suficie sprawdzi się zwykły plastikowy lub papierowy kubeczek. Wystarczy nawiercić w nim dziurę i założyć na wiertło. Przy wierceniu w pionie cały pył wyląduje w kubeczku. Takie rozwiązanie może też sprawdzić się przy wierceniu w ścianie, ale pod warunkiem, że kubek podczas wiercenia będzie przylegał do ściany. Wiercąc w ścianie, zamiast osłony można wykorzystać także zwykłe kartki lub karteczki samoprzylepne. Umieszczając kartkę pod otworem, zgina się ją w taki sposób, by powstał zbiornik na spadający pył.

Pochłaniacze pyłu.

Pochłaniacz pyłu to nic innego jak mini odkurzacz. Jego zaletą jest to, że nie wymaga pomocy drugiej osoby. Urządzenie siłą ssania samo utrzymuje się na ścianie. Tak jak normalny odkurzacz zasysa wszystkie nieczystości w obrębie swojego działania. Zainstalowany zbiornik pozwala na wykonanie około 10 otworów jednorazowo, bez konieczności opróżniania. Takie urządzenie może być przydatne, jeżeli wiertarka jest często w użyciu. Sprawdzi się przy wierceniu we wszystkich rodzajach powierzchni płaskich.

Wbrew pozorom remont nie musi być przyczyną ogromnego bałaganu, już przy odrobinie pomysłowości można większość pyłu wychwycić w czasie pracy wiertarki. Pozwoli to zaoszczędzić dużo czasu i uniknąć nadmiernej frustracji poremontowym bałaganem. Wszelkie sposoby na bezpyłowe wiercenie będą szczególnie cenne, jeśli wiertarka będzie pracować już w urządzonym i wysprzątanym mieszkaniu.

Poradę o wierceniu bez pyłu dostarczył sklep z narzędziami Tooles.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments