skąd wypływa wisła i odra

baza wiedzy

Znaleziony temat: skąd wypływa wisła i odra

Skąd wypływa Wisła i Odra? Przewodnik po źródłach

Wisła i Odra to dwa z najważniejszych rzek w Polsce. Ich źródła stanowią miejsca szczególne, które przyciągają turystów i miłośników przyrody. Jeśli zastanawiasz się, skąd wypływają te rzeki, ten artykuł jest dla Ciebie. Przeczytaj, gdzie znajdują się źródła Wisły i Odry i jak do nich dotrzeć.

Źródło Wisły

Wisła wypływa z góry Baraniej w Beskidzie Śląskim, na wysokości 1220 m n.p.m. Jest to najwyżej położone źródło w Polsce. Aby dotrzeć do niego, należy udać się do miejscowości Wisła, położonej w województwie śląskim. Stamtąd można wyruszyć na pieszą wędrówkę szlakiem czerwonym, który prowadzi do schroniska na Baraniej Górze. Po około 3 godzinach marszu dotrzemy do źródła Wisły.

Źródło Odry

Odra ma kilka źródeł, ale najważniejsze z nich znajduje się w Czechach, w górach Jesenik. Jednakże, największy dopływ Odry – Nysa Kłodzka – wypływa w Polsce, w Górach Opawskich. Źródło Nysy Kłodzkiej znajduje się w miejscowości Kletno, w województwie dolnośląskim. Można do niego dotrzeć, wybierając się na pieszą wędrówkę szlakiem zielonym, który prowadzi z Kletna do schroniska PTTK „Na Śnieżniku”. Po drodze mijamy wiele pięknych krajobrazów i ciekawych miejsc, takich jak Jaskinia Niedźwiedzia czy Wodospad Wilczki.

Podsumowanie

Źródła Wisły i Odry to miejsca, które warto odwiedzić. To nie tylko wspaniała okazja do kontaktu z naturą, ale także możliwość poznania historii i kultury regionu. Pamiętaj, że w czasie wędrówki po górach należy zachować ostrożność i przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: skąd wypływa wisła i odra

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments