skąd wypływa odra

baza wiedzy

Znaleziony temat: skąd wypływa odra

Skąd wypływa Odra? – Przewodnik po dolnośląskiej rzece

Odra to jedna z najważniejszych rzek w Polsce, przepływająca przez wiele miast i regionów. Jej źródła znajdują się w Czechach, ale to w Polsce Odra nabiera swojego charakterystycznego kształtu i staje się jednym z najważniejszych szlaków wodnych w Europie. W tym artykule dowiesz się, skąd dokładnie wypływa Odra i jakie miasta przepływa.

Początki rzeki

Odra wypływa z górzystych terenów Czech, z masywu górskiego Śnieżnika. Dokładniej mówiąc, źródła Odry znajdują się na wysokości około 630 metrów n.p.m. na południowo-zachodnim stoku góry Pradziad. Stąd rzeka płynie na północ, przepływając przez Kotlinę Kłodzką i docierając do granicy polsko-czeskiej.

Przepływ przez Polskę

W Polsce Odra przepływa przez kilka województw, m.in. dolnośląskie, opolskie, lubuskie i zachodniopomorskie. Pierwszym większym miastem, przez które przepływa Odra, jest Wrocław. To właśnie tutaj rzeka zaczyna nabierać swojego charakterystycznego kształtu, tworząc liczne meandry i rozlewiska.

Kolejnym ważnym miastem na trasie Odry jest Legnica. Tutaj rzeka przepływa przez środek miasta, tworząc malownicze krajobrazy i dając możliwość uprawiania sportów wodnych. Następnie Odra przepływa przez Opole i Zieloną Górę, by w końcu wpłynąć do Szczecina i ujść do Morza Bałtyckiego.

Podsumowanie

Odra to jedna z najważniejszych rzek w Polsce, przepływająca przez wiele miast i regionów. Jej źródła znajdują się w Czechach, ale to w Polsce rzeka nabiera swojego charakterystycznego kształtu i staje się jednym z najważniejszych szlaków wodnych w Europie. Warto poznać miasta, przez które przepływa Odra, i zobaczyć malownicze krajobrazy, jakie tworzy ta piękna rzeka.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: skąd wypływa odra

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments