skąd wodór

baza wiedzy

Znaleziony temat: skąd wodór

Wodór jest jednym z najważniejszych pierwiastków w przyrodzie. Jest on niezbędny do życia, a także ma wiele zastosowań w przemyśle. W tym artykule dowiesz się, skąd pochodzi wodór i jak go pozyskiwać.

Skąd wodór?

Wodór występuje w przyrodzie w postaci gazowej. Najwięcej go znajduje się w wodzie, ale także w powietrzu, węglu oraz ropy naftowej. W Polsce najwięcej wodór pozyskuje się z gazu ziemnego, który jest bogaty w ten pierwiastek.

Wołów i okolice

Jednym z miejsc, gdzie pozyskuje się wodór, jest Wołów i okolice. W tej części Dolnego Śląska znajdują się złoża gazu ziemnego, który jest głównym źródłem wodór. Warto również wspomnieć, że w okolicach Wrocławia i Legnicy znajdują się zakłady przemysłowe zajmujące się produkcją wodoru.

Jak pozyskiwać wodór?

Wodór można pozyskiwać na wiele sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest elektroliza wody. Polega ona na rozdzieleniu wody na wodór i tlen za pomocą prądu elektrycznego. Innym sposobem jest pozyskiwanie wodoru z gazu ziemnego poprzez proces reformingu pary wodnej.

Podsumowanie

Wodór jest jednym z najważniejszych pierwiastków w przyrodzie. Pozyskiwany jest głównie z gazu ziemnego, którego złoża znajdują się m.in. w okolicach Wołowa i Dolnego Śląska. Wodór można pozyskiwać na wiele sposobów, m.in. poprzez elektrolizę wody czy reforming pary wodnej. Zastosowania wodoru są bardzo szerokie, od przemysłu po zastosowania w medycynie czy energetyce.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: skąd wodór

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments