skąd płynie rzeka odra

baza wiedzy

Znaleziony temat: skąd płynie rzeka odra

Skąd płynie rzeka Odra? Przewodnik po jej biegu

Rzeka Odra to jeden z najważniejszych cieków wodnych w Polsce. Wypływa z Czech, przepływa przez Dolny Śląsk i uchodzi do Morza Bałtyckiego. Jej długość wynosi około 854 km, a powierzchnia dorzecza to aż 118 861 km?. W tym artykule podpowiadamy, skąd dokładnie płynie rzeka Odra i jakie miasta przepływa.

Skąd wypływa rzeka Odra?

Odra wypływa w Czechach, z góry Oderské vrchy, na wysokości około 634 m n.p.m. Stamtąd kieruje się na północny zachód, przepływa przez Opawskie Przedgórze, a następnie wpływa na teren Polski. W Polsce rzeka Odra przepływa przez Dolny Śląsk, Lubuskie, Zachodniopomorskie i Pomorskie, aż do ujścia do Morza Bałtyckiego.

Jakie miasta przepływa rzeka Odra?

Rzeka Odra przepływa przez wiele miast, zarówno w Polsce, jak i w Czechach. W Polsce najważniejsze miasta, przez które przepływa Odra, to:

– Wrocław – stolica Dolnego Śląska, miasto z piękną starówką i wieloma zabytkami. Odra przepływa przez ścisłe centrum miasta, a jej koryto jest jednym z symboli Wrocławia.
– Opole – miasto na prawym brzegu Odry, z piękną starówką i katedrą św. Krzyża i św. Bartłomieja.
– Brzeg – miasto na lewym brzegu Odry, z pięknym zamkiem książąt legnickich.
– Kędzierzyn-Koźle – miasto na prawym brzegu Odry, z pięknym zamkiem książąt opolskich.
– Głogów – miasto na lewym brzegu Odry, z pięknym zamkiem książąt głogowskich.
– Zielona Góra – miasto na lewym brzegu Odry, z pięknym ratuszem i katedrą św. Jadwigi.

To tylko niektóre z miast, przez które przepływa rzeka Odra. Warto zwrócić uwagę na piękne krajobrazy i zabytki, jakie można zobaczyć podczas jej przemijania.

Podsumowanie

Rzeka Odra to jeden z najważniejszych cieków wodnych w Polsce. Wypływa z Czech, przepływa przez Dolny Śląsk i uchodzi do Morza Bałtyckiego. Przepływa przez wiele miast, w tym Wrocław, Opole, Brzeg, Kędzierzyn-Koźle

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: skąd płynie rzeka odra

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments