Premier Wolnego Państwa Saksonia gościem marszałka

Premier Wolnego Państwa Saksonia gościem marszałka

Aktulności

Współpraca międzyregionalna po kryzysie spowodowanym przez epidemię koronawirusa, a w szczególności kooperacja w ramach projektu CASUS to najważniejsze tematy dzisiejszego spotkania marszałka Cezarego Przybylskiego z Premierem Wolnego Państwa Saksonia Michaelem Kretschmerem. W rozmowach uczestniczył także Wojciech Murdzek, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Współpraca Dolnego Śląska i Saksonii w ostatnich miesiącach była bardzo ważnym elementem walki ze skutkami epidemii koronawirusa. Niemieccy partnerzy przesyłali środki ochrony osobistej, które trafiały później do dolnośląskich szpitali, a laboratorium w Dreźnie przeprowadzało dziennie 300 testów na obecność koronawirusa dla dolnośląskiego sanepidu. W maju, podczas sesji sejmiku województwa, premier Kretschmer został uhonorowany przez dolnośląski sejmik odznaką honorową Zasłużony Dla Województwa Dolnośląskiego.

 

– Dolny Śląsk i Saksonię łączą ponad dwudziestoletnie przyjacielskie relacje. Nie byłby one jednak możliwe gdyby nie ludzie, którzy swoim zaangażowaniem pozwalają je budować. Taką właśnie osobą jest premier Michael Kretschmer, przyjaciel Dolnego Śląska i Polski. Raz jeszcze serdecznie dziękuję, za wsparcie, jakie Saksonia okazała nam w ostatnich tygodniach. Jestem przekonany, że przed nami jeszcze wiele lat dobrej i budującej współpracy – mówił wówczas marszałek Cezary Przybylski.

 

Doskonale układająca się współpraca między naszymi regionami zyska wkrótce dodatkowy impuls. Wszystko za sprawą rozwijającego się projektu CASUS – czyli funkcjonującego w Goerlitz centrum badawczego, które skupia środowiska naukowe m.in. z Polski i Niemiec. Już dziś, wobec trwającej cały czas epidemii koronawirusa, zgromadzeni tam specjaliści oraz sprzęt pracują zarówno nad tworzeniem nowych szczepionek, jak i prognozowaniu modeli ewentualnego rozprzestrzeniania się pandemii. Naukowcy wykorzystują innowacyjne metody z zakresu matematyki, badań systemów teoretycznych, sztucznej inteligencji, symulacji oraz data science.

 

– Podczas dzisiejszego spotkania z Marszałkiem, Ministrem Nauki i dyrektorem naukowym HZDR Drezno rozmawialiśmy o kierunkach naszej przyszłej współpracy. Ważnym tematem jest kooperacja saksońskich i polskich uczelni wyższych oraz kierunki badań naukowych możliwych do zrealizowania w ramach nowego, interdyscyplinarnego Centrum CASUS, które może stać się wspólnym, transgranicznym projektem – wyjaśnia Michel Kretschmer, premier Wolnego Państwa Saksonia.

 

CASUS łączy inteligencję z wysoce złożonymi, szczegółowymi modelami cyfrowymi. Tam, gdzie nie ma wiarygodnych danych pomiarowych, pomaga wykorzystać prognozy symulacji cyfrowych, możliwie tak szczegółowe, aby uzupełnić naszą niepełną wiedzę w oparciu o przygotowane modele. W ten sposób sztuczna inteligencja pomaga uwidocznić złożone relacje między danymi. Specjaliści centrum badawczego współpracują z naukowcami z różnych ośrodków naukowych zarówno z Niemiec, jak i z zagranicy. Niezwykle aktualnymi obszarami badawczymi są m.in. konsekwencje postępujących zmian klimatycznych czy prace nad stworzeniem pojazdów autonomicznych.

 

– Jako region od lat stawiamy na innowacje i doceniamy ich rolę w rozwoju gospodarczym. Cieszę się, że nasi specjaliści uczestniczą w tym przedsięwzięciu naukowym. Jestem przekonany, że efekty prac zespołu badawczego już wkrótce stanowić będą o przyszłości naszego regionu – podsumowuje marszałek Cezary Przybylski.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments