powiat wołowski gminy

baza wiedzy

Znaleziony temat: powiat wołowski gminy

Poradnik: Powiat Wołowski – co warto wiedzieć?

Powiat Wołowski to jednostka administracyjna położona w województwie dolnośląskim. Składa się z 10 gmin, w tym gminy Wołów, która jest siedzibą powiatu. Jeśli interesujesz się tym regionem, to warto poznać kilka istotnych informacji na jego temat.

Lokalizacja i komunikacja

Powiat Wołowski znajduje się w południowo-zachodniej Polsce, w odległości około 50 km od Wrocławia i Legnicy. Przez teren powiatu przepływa rzeka Odra, która stanowi ważny szlak transportowy. Do Wołowa można dojechać drogą krajową nr 5, a także autostradą A4.

Gminy powiatu Wołowski

W skład powiatu Wołowski wchodzi 10 gmin: Wołów, Wińsko, Brzeg Dolny, Żmigród, Przygodzice, Miękinia, Jemielno, Wiązów, Ścinawa oraz Nowe Miasto nad Wartą. Każda z tych gmin ma swoje atrakcje turystyczne i zabytki, które warto zobaczyć.

Atrakcje turystyczne

W powiecie Wołowskim znajduje się wiele ciekawych miejsc, które przyciągają turystów. Wśród nich warto wymienić:

– Zamek Książąt Oleśnickich w Wołowie – zabytkowy zamek z XVII wieku, obecnie siedziba Muzeum Regionalnego.
– Klasztor franciszkanów w Wińsku – zabytkowy zespół klasztorny z XVII wieku, obecnie siedziba Muzeum Regionalnego.
– Kościół św. Katarzyny w Żmigrodzie – zabytkowy kościół z XVIII wieku, ozdobiony freskami i rzeźbami.
– Park Krajobrazowy Dolina Baryczy – obszar chroniony o powierzchni ponad 50 tys. ha, z licznymi gatunkami roślin i zwierząt.

Informacje praktyczne

Jeśli planujesz wizytę w powiecie Wołowskim, warto wiedzieć, że w regionie działa wiele firm turystycznych, które oferują różnego rodzaju atrakcje i wycieczki. Można też skorzystać z noclegów w hotelach, pensjonatach czy agroturystykach.

Podsumowanie

Powiat Wołowski to region o bogatej historii i licznych atrakcjach turystycznych. Warto poznać jego gminy, zabytki i piękne krajobrazy. Dzięki dobrej komunikacji z Wrocławiem i Legnicą, łatwo można się tam dostać i spędzić miło czas.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: powiat wołowski gminy

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments