Zakup pierwszego samochodu to obecnie niemałe wyzwanie. Rosnące koszty utrzymania pojazdu sprawiają, że bardzo często młodzi kierowcy decydują się na zakup aut kilku czy też kilkunastoletnich, które niejednokrotnie wymagają sporego nakładu finansowego w pierwszych okresach eksploatacyjnych. Na jakie wydatki trzeba się przygotować i jaki samochód wybrać?
Spis treści
Średnie ceny samochodów – na co się przygotować?
Zakładany budżet w głównej mierze determinuje klasę, rocznik, przebieg oraz ogólny stan techniczny pojazdu. Jeżeli dysponujemy kwotą 10 tysięcy złotych na sam zakup autka, musimy liczyć się z tym, że nie doszukamy się mega okazji i tzw. perełki w doskonałym stanie. W tej kwocie możemy celować w egzemplarze z dosyć sporym przebiegiem i sporą historią techniczną. Nie obejdzie się wtedy bez dodatkowego wkładu finansowego na remont podstawowych podzespołów samochodu, takich jak hamulce, rozrząd czy karoseria.
Nieco lepiej sytuacja wygląda w przypadku samochodów z przedziału od 10 do 20 tysięcy. Przy odrobinie szczęścia możemy natrafić na rocznik 2010 lub nawet i młodszy. Niestety tutaj również ciężko znaleźć egzemplarz w idealnym stanie, aczkolwiek nie jest to niemożliwe.
Koszty na start – ile co kosztuje?
Zakup samochodu to najczęściej tylko wierzchołek finansowej góry wydatków. Największym obciążeniem dla młodego kierowcy będzie na pewno ubezpieczenie OC samochodu, które jest jakby nie patrząc obowiązkowe. Tutaj niekiedy ceny polis mogą wręcz szokować. Nawet w przypadku mocno leciwego samochodu, kierowca bez żadnych zniżek musi liczyć się z wydatkiem rzędu nawet ponad tysiąca złotych na roczną polisę OC.
Nie można zapomnieć o badaniu i przeglądzie technicznym, a także remoncie i naprawie newralgicznych elementów pojazdu. Najczęściej nowy nabywca autka decyduje się na wymianę oleju silnikowego, świec, a także rozrządu. Jest to działanie profilaktyczne, aczkolwiek nie tanie. Najczęściej za tego typu komplet serwisowy zapłacimy od 1 do 2 tysięcy zł.
Na koniec chyba najważniejsza kwestia, a mianowicie koszty wyrobienia prawa jazdy. Aby stać się szczęśliwym posiadaczem tego dokumentu, trzeba przejść specjalny kurs teoretyczny i praktyczny oraz zdać państwowy egzamin. Ile kosztuje prawo jazdy? W przypadku kategorii B ogólne koszty zamykają się najczęściej w przedziale od 2 do 2,5 tys. zł.
Diesel czy benzyna – jaki silnik na pierwsze auto?
Niemałym dylematem dla młodego kierowcy jest wybór pomiędzy samochodem z silnikiem benzynowym, a tym z silnikiem diesla. Niestety nie ma rozwiązania idealnego i oba te silniki mają zarówno znaczące wady, jak i zalety. Silniki benzynowe są co prawda tańsze w zakupie i eksploatacji, ale jednocześnie spalają więcej paliwa i generują mniejszy moment obrotowy. Silniki diesla z kolei są cięższe, bardziej masywne i skomplikowane, ale podczas jazdy na długich dystansach spalają mniej paliwa. Ogólnikowo patrząc, najczęściej młodzi kierowcy decydują się na zakup samochodów z silnikami benzynowymi.