odra skąd wypływa

baza wiedzy

Znaleziony temat: odra skąd wypływa

Odra – skąd wypływa i co warto o niej wiedzieć?

Odra to jedna z najważniejszych rzek w Polsce, a zarazem najdłuższa rzeka w kraju. Wypływa z Czech, a jej ujście znajduje się w Szczecinie, gdzie wpada do Morza Bałtyckiego. Jednak skąd dokładnie wypływa Odra i co warto o niej wiedzieć?

Początek rzeki

Odra wypływa z Czech, z góry Pradziad w Masywie Śnieżnika. Konkretnie, źródło rzeki znajduje się na wysokości 635 metrów n.p.m. Wypływająca z góry woda tworzy potok, który po kilku kilometrach zmienia się w rzekę. Odra przepływa przez Czechy, Polskę i Niemcy, a jej długość wynosi 854 kilometry.

Odra w Polsce

W Polsce Odra przepływa przez kilka miast, m.in. Wrocław, Legnicę, Opole, Zieloną Górę i Szczecin. Wrocław jest największym miastem nad Odrą i jednym z najważniejszych portów rzecznych w Polsce. Warto również wspomnieć, że Odra jest jednym z najważniejszych źródeł wody pitnej dla mieszkańców Dolnego Śląska.

Odra a turystyka

Odra to nie tylko ważna rzeka dla gospodarki, ale również popularne miejsce turystyczne. Wzdłuż rzeki znajdują się liczne szlaki turystyczne, a na samej rzece organizowane są rejsy turystyczne. Warto również zwrócić uwagę na liczne zabytki i atrakcje turystyczne, które znajdują się w okolicach Odry, m.in. Zamek Książ, Katedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu czy Muzeum Miedzi w Legnicy.

Podsumowanie

Odra to jedna z najważniejszych rzek w Polsce, wypływająca z Czech i wpadająca do Morza Bałtyckiego. Przepływa przez kilka miast, a wzdłuż niej znajdują się liczne szlaki turystyczne i atrakcje turystyczne. Warto zwrócić uwagę na to, że Odra jest również ważnym źródłem wody pitnej dla mieszkańców Dolnego Śląska.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: odra skąd wypływa

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments