Obchody 75. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej

Obchody 75. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej

Aktulności

Mija 75 lat od zakończenia ll Wojny Światowej w Europie. Symboliczne obchody upamiętnienia rocznicy trwają dziś między innymi w Zgorzelcu i niemieckim Goerlitz. W uroczystości uczestniczył Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.

– 75 lat temu państwo niemieckie podpisało kapitulację i tym aktem zakończono działania zbrojne w Europie. Upamiętniając tę chwilę chylimy głowy przed heroizmem, ogromnym poświęceniem i wiernością tych, którzy stawiali opór złu. Czcimy bohaterstwo i niezłomną postawę żołnierzy walczących na wszystkich frontach II wojny światowej. Oddajemy hołd tym, którzy zginęli – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Symboliczną uroczystość upamiętniającą rocznicę rozpoczęło wymowne bicie dzwonów w obu miastach. Na Moście Staromiejskim, łączącym Zgorzelec z Goerlitz ustawiony został specjalny płot ukazujący przebieg granicy. Tuż przy nim zorganizowano część oficjalną obchodów, w tym występ muzyczny i przemówienia gości.

Oprócz Marszałka Województwa Dolnośląskiego w uroczystości uczestniczył również Nadburmistrz Goerlitz Octavian Ursu, Burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz i Michael Kretschmer – Premier Wolnego Kraju Saksonia.

Przemówienia zebranych gości nawiązywały do trudnych doświadczeń i konsekwencji ll Wojny Światowej, ale też do potrzeby budowania pokojowego ładu w całej Europie. Poległych uczczono minutą ciszy. Następnie na znak międzynarodowej zgody i pokoju uczestnicy obchodów wpletli róże w symbolicznie ustawioną granicę.

– Dawne rany się zagoiły. Nasi sąsiedzi stali się przyjaciółmi, na których możemy liczyć w trudnych chwilach. Pogranicze polsko-niemieckie, pogranicze dolnośląsko-saksońskie jest dziś tego najlepszym przykładem. Niech ta przyjaźń będzie już na zawsze trwałym zobowiązaniem do dbania o pokój i budowania wspólnej Europy – dodał Cezary Przybylski.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Ul. Wybrzeże Słowackiego 12-14, 50-411 Wrocław
Tel. +48 71 776 93 19

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments