Mazury i Suwalszczyzna odkrywane na nowo

Mazury i Suwalszczyzna wydawane na nowo odkryte

Prasóweczki

Mazury i Suwalszczyzna wydawane na nowo Turystykę możemy ważyć na dużo kategorii – drink z planów opowiada o turystyce dużej i aktywnej, kwalifikowanej. Co ciekawe w aktualnych latach wzrosło zainteresowanie turystyką aktywną nie tylko w Polsce. Jeszcze bardziej nas interesuje penetrowanie miejsc mniej popularnych, tylko przez ostatnie wyjątkowo malowniczych i wspaniałych. Przykładem może północno-wschodni zakątek Polski.

Nie wyłącznie wielkie jeziora

Oczywiście wciąż największym uznaniem cieszą się Wielkie Jeziora Mazurskie. W momencie letnim, lecz jednocześnie pd koniec maja również do połowy września pływa tu setki, a nawet już tysiące łódek. Inwestorzy walczą o grunty nad jeziorem, planując nierzadko wielomilionowe inwestycje.

Niestety, dla dobrych żeglarzy problemem stoi się rosnąca liczba motorówek także toż nierzadko przypominających niewielkie stateczki. Mimo to przy brzegach Wielkich Jezior Mazurskich pojawia się coraz dużo niewielkich marin z kejami dla sprzętu wodnego. Najczęściej takie mariny posiadają również polami kempingowymi.

Etos żeglarstwa tworzy się chwiać? Część żeglarzy woli zacisze i poszukuje akwenów mniej „ludnych”. Chociaż to przenigdy nie jest takie proste. Na jeziorach mniejszych (tych danych dużo na wschód) trudno o keje i mariny. A jako zacisze można potraktować Jezioro Wigry chodzące do najważniejszych w Polsce. Wydobywa się w miarach Wigierskiego Parku Polskiego i drogim większym portem jest tamtejszy ośrodek PTTK. Daleko jest być tu swoją łódkę, bowiem z wypożyczeniem ważne być trudno. Większość widocznych łódek to „rezydenci”.

Wiele uroku mają nieduże-rynnowe jeziora tkwiące w północno-wschodnim zakątku województwa warmińsko-mazurskiego. Przykładem że stanowić jezioro Gołdap, na którym nawet ostatnio pojawiły się żagielki. Można polecić przyjazd ze naszą łódką na bliskie Jezioro Czarne. Najważniejsze w Polsce jezioro Hańcza niemal przez pełen rok przyciąga płetwonurków.

Oraz w tłu?

Oraz w tle tych niższych jezior wiele dobrych osobliwości. Choćby Puszcza Romincka, dawny rewir łowiecki cesarza Wilhelma II. Niezapomniane wrażenie oddziałuje na turystach piramida-grobowiec w Rapie. Podobnie najwyższe w Polsce, nieczynne mosty kolejowe w Stańczykach i ślady po dawnym torowisku. Postawiona na momencie XVII i XIX wieku przez ród Farenheidów. Poszukiwacze historii przejmują się nie tylko Gierłożą i Mamerkami, lecz jednocześnie podgołdapskim kompleksem „Robinson”, dawną kwaterą wojsk Luftwaffe, gdzie może wybierała się hamownia silników do rakiet V.

Zatem, kierunek północny-wschód i się na pewnie nie rozczarujemy.

zobacz również Mazury i Suwalszczyzna odkrywane na nowo

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments