kto składa informację o cenach transferowych

baza wiedzy

Znaleziony temat: kto składa informację o cenach transferowych

Kto składa informację o cenach transferowych?

Ceny transferowe to temat, który w ostatnim czasie zyskał na popularności. Wiele firm, zwłaszcza międzynarodowych, musi wypełniać obowiązek składania informacji o cenach transferowych. Ale kto jest odpowiedzialny za składanie takich informacji?

Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta – to przedsiębiorcy muszą składać informacje o cenach transferowych. W Polsce obowiązek ten wynika z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przedsiębiorcy, którzy dokonują transakcji z podmiotami powiązanymi, muszą przedstawić organowi podatkowemu informacje o cenach transferowych.

Podmioty powiązane to osoby fizyczne lub prawne, które posiadają wspólnych właścicieli lub kontrolują się nawzajem. Warto zaznaczyć, że transakcje między takimi podmiotami mogą być podejrzane o przenoszenie zysków i unikanie podatków. Dlatego też organy podatkowe wymagają od przedsiębiorców składania informacji o cenach transferowych.

W składanej informacji o cenach transferowych przedsiębiorcy muszą przedstawić szczegółowe informacje na temat dokonywanych transakcji. Wymagane są między innymi informacje o wartości transakcji, rodzaju towarów lub usług, terminie płatności oraz sposobie ustalania ceny. Wszystkie te informacje mają na celu umożliwienie organom podatkowym weryfikacji, czy przedsiębiorcy nie przesuwają zysków do podmiotów powiązanych w celu uniknięcia podatków.

W Polsce składanie informacji o cenach transferowych jest obowiązkowe dla przedsiębiorców, którzy osiągają roczny obrót przekraczający 10 milionów euro lub posiadają aktywa o wartości przekraczającej 10 milionów euro. Warto jednak pamiętać, że w innych krajach obowiązki te mogą być różne.

Podsumowując, składanie informacji o cenach transferowych to obowiązek przedsiębiorców, którzy dokonują transakcji z podmiotami powiązanymi. Wymagane są szczegółowe informacje na temat dokonywanych transakcji, które mają na celu umożliwienie organom podatkowym weryfikacji, czy przedsiębiorcy nie przesuwają zysków do podmiotów powiązanych w celu uniknięcia podatków. Warto pamiętać, że obowiązki te mogą się różnić w zależności od kraju.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: kto składa informację o cenach transferowych

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments