Braki w uzębieniu są nie tylko mało estetyczny i wpływają na odbiór naszej osoby przez innych. Są także niebezpieczne dla naszego zdrowia i mogą powodować poważne zmiany w wyglądzie oraz wpływać nawet na kondycję serca.
Implanty
Współcześnie jednym z popularniejszych sposobów na braki w uzębienie jest wstawienie implantów. Jedyną wadą tego rozwiązania jest koszt. Niestety, leczenie protetyczne jest w minimalnym stopniu refundowane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Implanty nie są refundowane i wszelkie obciążenia finansowe będziemy zmuszeni, niestety, ponosić samodzielnie.
Planując wydatki na terapię implantologiczną, należy doliczyć cenę zrobienia korony zęba, koszt porady u implantologa. Dlatego dobrym pomysłem jest dopytanie przed zabiegiem, ile dokładnie będzie nas kosztowała cała operacja. Najczęściej pełne leczenie implantologiczne to koszt około dwóch tysięcy siedmiuset złotych. W przypadku kiedy skorzystamy z nieco droższych materiałów, musimy przygotować się na zostawienie u dentysty nawet czterech tysięcy. Nieco mniej zapłacimy w gabinetach stomatologicznych w niewielkich miejscowościach lub korzystając z różnych promocji.
Kto może mieć implanty?
Niestety implanty nie mogą być zastosowane u każdego. Istnieje wiele przeciwwskazań, które uniemożliwiają wszczepienie implantów. Jest to m.in: zaniedbana próchnica, krwawienie dziąseł, nieleczona cukrzyca, choroby wyniszczające, takie jak, np. nowotwory, rozwinięta osteoporoza, a nawet choroby psychiczne, które uniemożliwiają współpracę, zaburzenia krzepnięcia krwi oraz padaczka. Implantów nie bierze się pod uwagę u osób poniżej 16-18 roku życia ze względu na niedokończony proces rozwoju kości szczęki oraz w przypadku ciąży.
Czasami istnieją też czynniki obiektywne i mimo że pacjent teoretycznie mógłby się poddać zabiegowi, to wykonanie go jest w sensie praktycznym niemożliwe lub bardzo utrudnione. Często jest to brak miejsca między sąsiednimi zębami na wykonanie przyszłej korony lub brak miejsca na wstawienie korony między łukiem żuchwy górnym i łukiem dolnym. W niektórych przypadkach mamy do czynienia ze zbyt niskim lub za wąskim wyrostkiem zębodołowym. Przeciwwskazaniem są też urazy czy schorzenia wszelkiego rodzaju.
Wszczepianie
Sam proces wszczepiania implantów musi być poprzedzony badaniem stomatologicznym. W jego trakcie musimy udzielić wszelkich informacji na temat ogólnego stanu naszego zdrowia. Jeśli lekarz przeprowadzając wywiad nie stwierdzi przeciwwskazań do wstawieniu implanta, będziemy proszeni o wykonanie zdjęcia tomograficznego czaszki/żuchwy. Zostaną nam też wykonane wyciski protetyczne. Sam zabieg może się znacząco przedłużyć, jeżeli w trakcie badań okaże się, że niezbędna będzie odbudowa kości. Wtedy za pomocą zabiegu specjalistycznego lub operacji podniesienia dna zatoki szczękowej, lekarz będzie musiał sfinalizować odtworzenie niezbędnego podłoża dla zęba. W takim przypadku proces może trwać nawet do dwunastu miesięcy. Dopiero wtedy można przystąpić do wszczepienia implantu. Należy także pamiętać, że po dokończeniu wszczepienia jednego zęba, musimy odczekać nieco czasu, zanim podejmiemy się dalszego leczenia.
Artykuł powstał we współpracy z Impladent |