Kiedy udać się do ginekologa?

Kiedy udać się do ginekologa?

Promocja i Reklama

Gabinet ginekologiczny to miejsce, które każda kobieta powinna odwiedzić przynajmniej raz do roku. Sam ginekolog zajmuję się kuracją problemów z żeńskim układem płciowym, ale przede wszystkim też profilaktyką. Im bardziej w tej materii będziemy dbać o swoje zdrowie, tym większy zakres bezpieczeństwa sobie zapewnimy.

Sprzęt

Inaczej niż kiedyś, współczesne gabinety ginekologiczne są wyposażone w nowoczesny sprzęt, który pozwala na szybkie i bezbolesne diagnozowanie chorób czy dolegliwości. Zmieniło się już też podejście samych lekarzy do pacjentek i na dziś to one występują w gabinecie jako podmiot, a sami lekarze najczęściej nauczyli się, że zasady kultury osobistej i odpowiednie podejście do pacjenta, gwarantują im szacunek i popularność, co w efekcie przekłada się na wzrost zarobków.

Wiek

Ginekolog zajmuje się zdrowiem kobiet w każdym wieku. Lekarze, którzy wybrali profesję ginekologii jednocześnie nabyli wiedzy z dziedziny położnictwa. Każdy ginekolog umie odebrać poród oraz zająć się noworodkiem i matką zaraz po porodzie. Jak wspomnieliśmy każda kobieta powinna regularnie przechodzić badania u ginekologa, ale istnieją sytuacje, które wymagają natychmiastowego udania się na wizytę. Dotyczy to ewentualnych bólów w podbrzuszu, czy sytuacji gdzie miesiączka jest bardzo bolesna lub też występują obfite krwawienia w jej trakcie. Nieregularne cykle miesiączkowe oraz plamienie acykliczne czy upławy, także są wskazaniem do wizyty u ginekologa. Nie należy się długo zastanawiać, gdy dotyka nas świąd i pieczenie pochwy, odczuwamy ból podczas stosunku lub występuje wtedy krwawienie, czy mamy do czynienia z sytuacją suchości pochwy lub bólami w piersiach. U ginekologa powinny się też pojawiać te osoby, które jeszcze nie współżyły seksualnie, ale mają takie plany oraz kiedy planowane jest zastosowanie środków antykoncepcyjnych, które powinny być dobrane indywidualnie dla każdej kobiety.
Podstawowym badaniem, które wykonuje lekarz o tej specjalizacji, jest badanie ginekologiczne przeprowadzane w gabinecie, na specjalnie wyznaczonym do tego miejscu. Przeprowadza je przy pomocy wziernika. Badanie to umożliwia pobór materiału do cytologii. Ginekolog może też wykonać badanie USG pochwy, które pozwala dużo dokładniej uchwycić wszelkie ewentualne nieprawidłowości. W przypadku gdy jesteśmy w trakcie ciąży, to przeprowadzane są badania prenatalne, USG brzucha, amino punkcje czy biopsje kosmówki. Ginekolog jest też w stanie wykonać właściwe badanie piersi czy kolposkopie. Samo leczenie większości chorób ma tutaj charakter przepisania środków dopochwowych. Wiele chorób ginekologicznych leczy się za pomocą leków hormonalnych. Chodzi tutaj zwłaszcza o PCOS lub torbiele. Także ginekolog może pomóc rozwiązać nam problem związany z niepłodnością czy pomóc poradzić sobie z objawami menopauzy. Nieraz zachodzi konieczność skierowania badanej na zabieg bardziej inwazyjny. Zazwyczaj są to mięśniaki macicy, które najczęściej usuwa się operacyjnie, a także torbieli i polipów macicy.

Artykuł powstał przy współpracy z DoktorGinekolog.pl
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments