Jakie gabaryty może mieć paczka wysyłana za granicę?

Jakie gabaryty może mieć paczka wysyłana za granicę?

Warto przeczytać

Przesyłki kurierskie zwykle dzielą się na standardowe oraz niestandardowe. Klasyczne wersje przesyłek spełniają odgórne wymagania firmy kurierskiej, podczas gdy niestandardowe pakunki mogą mieć inne wymiary oraz gabaryty. Przed wysyłką paczki należy skonsultować się z konkretną firmą kurierską i ustalić, jakie gabaryty są możliwe do odbioru oraz przewozu za granicę. Jak to wygląda w praktyce?

Standardowe gabaryty przesyłki zagranicznej

Limity gabarytowe w przypadku międzynarodowych przesyłek kurierskich standardowych są zróżnicowane i zależą od rodzaju przewoźnika. Paczki w zależności od firmy kurierskiej mogą mieć maksymalną długość boku od 120 do nawet 300 cm. Limit kilogramowy kształtuje się w zakresie od około 20 do 40 kg.

Maksymalne gabaryty są odmienne w przypadku przesyłek na paletach, a kwestie te należy ustalić z konkretnym partnerem logistycznym. Waga paczek zagranicznych na paletach może na ogół osiągać wartość nawet do około 300 kg. Dokładne maksymalne wymiary należy ustalać z wybranym kurierem.

– „Przesyłki standardowe to na ogół prostokątne lub sześcienne paczki, które z łatwością mieszczą się w kartonie. Ceny takich pakunków są standaryzowane, a na stronach internetowych partnerów logistycznych można znaleźć szczegółowe cenniki oraz formularze ułatwiające zamówienie” – informuje pracownik firmy Eupaco Kurier z Mrokowa.

Niestandardowe gabaryty przesyłek międzynarodowych

Klienci firm kurierskich często chcą przetransportować przesyłki o bardzo niestandardowych gabarytach. Dotyczy to m.in.:

  • rowerów,
  • umeblowania,
  • instrumentów muzycznych,
  • opon,
  • sprzętów AGD i RTV,
  • elementów karoserii samochodu.

W takim przypadku przedmioty należy starannie zapakować w folię lub opakowania kartonowe i powierzyć wycenę wybranej firmie kurierskiej. Na ogół za przesyłkę niestandardową uważa się paczkę o wymiarach przekraczających około 250 centymetrów, jednak może ulec to zmianie w zależności od wybranego przedsiębiorstwa.

Jeśli więc przedmiot przeznaczony do transportu ma nieregularne i nietypowe kształty, można niemal z pewnością uznać, że jest to paczka przeznaczona do indywidualnej wyceny.

Jak prawidłowo zmierzyć przesyłkę kurierską?

Mierzenie standardowej przesyłki kurierskiej polega na ustaleniu jej szerokości, wysokości oraz długości już po zapakowaniu. Przesyłki niestandardowe mierzy się w ten sam sposób, przykładając miarę do najbardziej odległych od siebie punktów. Jeśli więc paczka jest falista lub wybrzuszona pomiar musi być dokonany, uwzględniając najbardziej wybrzuszony punkt przedmiotu.

Dokładny pomiar jest niezwykle istotny, a za błędnie podane wymiary można najczęściej zapłacić dużą kwotę dodatkową lub też ryzykować przekroczeniem norm uwzględnionych przez określoną firmę kurierską.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments