Jak żyć z łuszczycą?

Jak żyć z łuszczycą?

Warto przeczytać

Statystycznie, z łuszczycą w Polsce zmagają się dwie na sto osób i choć choroba potrafi mieć długie okresy remisji, należy liczyć się z tym, że obecnie ciągle jeszcze nie potrafimy całkowicie jej wyleczyć. Życie z łuszczycą różnie się nieco od tego, jakie toczą osoby wolne od tej choroby skóry. Nie oznacza to jednak, że nie jest możliwe do zniesienia albo wymaga szczególnych poświęceń. O czym więc pamiętać?

Codzienna pielęgnacja krok po kroku

Zarówno osoby zmagające się z łuszczycą, jak i te, które są genetycznie obciążone ryzykiem jej rozwoju, muszą pamiętać o tym, że staranna pielęgnacja skóry to w ich przypadku coś oczywistego.

Niejednokrotnie już niewielkie uszkodzenie naskórka będące choćby konsekwencją zadrapania przyczynia się do tego, że zmiany łuszczycowe pojawiają się w zranionym miejscu. Oczywiście, nie oznacza to, że nie wolno wychodzić z domu i podejmować jakichkolwiek prac, ostrożność jest jednak zalecana bez względu na okoliczności.

Lekarze nie mają już wątpliwości także co do tego, że objawy łuszczycowe niemal na pewno będą się nasilać po stanie zapalnym. O ile więc osoby, które nie mają problemów skórnych, mogą, przynajmniej raz na jaki czas, zignorować objawy niezbyt dobrego stanu zdrowia, o tyle pacjenci z łuszczycą muszą mieć świadomość tego, że nawet sezonowe przeziębienie jest dla nich groźne. Z tego samego powodu chorzy z łuszczycą muszą regularnie odwiedzać stomatologa wystrzegając się nie tylko stanów zapalnych dziąseł, ale i próchnicy.

Innym wskazaniem dla łuszczyków, które nie należy do łatwych w realizacji jest to odnoszące się do rozładowywania stresu. O tym, że ma on wpływ na słabość układu immunologicznego, wiemy nie od dziś, obecnie jednak mamy też świadomość tego, że wiązanie nie tylko łuszczycy, ale i innych chorób immunologicznych z okresami jego nasilenia, nie jest wcale medycznym mitem. Każdy ma własne sposoby na rozładowywanie stresu, warto więc testować przynajmniej kilka opcji, aby znaleźć najlepszą z nich.

Łuszczyca a dbanie o skórę

Opracowania poświęcone codziennej pielęgnacji skóry przy łuszczycy, zwykle zwracają uwagę na znaczenie, jakie ma regularność kolejnych zabiegów. Nie można jednak zapominać o tym, że równie istotny wydaje się być sam dobór zastosowanych kosmetyków.

Kluczowe znaczenie ma w tym wypadku odpowiednie nawilżenie, skóra jest bowiem przesuszona, a zrogowaciały naskórek nie złuszcza się tak szybko, jak moglibyśmy tego oczekiwać. Jeśli więc wybieramy preparaty do kąpieli, pamiętajmy, że przydadzą nam się przede wszystkim te, w których skład wchodzi mocznik, kwas mlekowy, parafina, a także oleje roślinne.

Przydatne okazują się również dermokosmetyki. Niektórych pacjentów odstraszać może ich wygórowana cena, nie da się jednak ukryć, że mamy do czynienia z rozwiązaniami, które sprawdzają się znakomicie, gdy zależy nam na wzmocnieniu bariery lipidowej naskórka po to, aby woda mogła być w nim zatrzymana na dłużej.

Przy wyborze kosmetyków dobrze jest też sięgać po te, w których skład wchodzi ichtiol łagodzący swędzenie i ograniczający stany zapalne.

 

febumed.com.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments