Wady stawu skroniowo-żuchwowego wywoływane są nieprawidłowym kształtem uzębienia lub jego brakiem. Dużo rzadziej przyczyną jest stres, wada zgryzu czy uraz mechaniczny szczęki.
Spis treści
Czym jest ta dysfunkcja?
Dysfunkcje stawu skroniowo – żuchwowego są przyczyną choroby okluzyjnej tj. przerwa miedzy łukiem górnym i dolnym kiedy szczęki są zaciśnięte oraz układ stawów przy napięciu mięśni. Same dysfunkcje powodowane są urazami, stresem lub wadami zgryzu czy chorobami stawu.
Może to być efekt mechanicznego uszkodzenia żuchwy w wyniku wypadku czy uderzenia. Zdarza się iż problemy powstają przez lata, a przyczyn jest wiele m.in. za wysokie wypełnienie w danym zębie lub źle dobrana proteza. Niekiedy powodem jest po prostu choroba, taka jak zapalenie stawu lub nowotwór.
Jakie są objawy choroby?
Pierwszymi objawami dysfunkcji stawu skroniowo – żuchwowego są silne bóle głowy, które często są mylone z migreną. Jednocześnie pojawia się specyficznie odczuwana sztywność karku oraz bóle ramion. Zaciskanie zębów może być przyczyną ścierania się szkliwa. Zaczynają wyłaniać się ubytki. Te zaczynają się przemieszczać. Bardzo wyraźnie czujemy zimno lub ciepło, które powoduje silny ból szczęki.
Jeśli stan jest bardzo zaawansowany, to dochodzi nawet do przeskoków stawu żuchwy. W takim przypadku sam ruch żuchwy zaczyna być ograniczony, a każde jej poruszenie wywołuje olbrzymi ból.
W przypadku pojawienia się pierwszych objawów należy natychmiast udać się po pomoc do lekarza specjalisty, który zleci i przeprowadzi badania takie jak rezonans magnetyczny czy USG. Pozwoli to na ocenę stanu zmian w anatomii żuchwy.
Leczenie choroby
Samo leczenie jest dość skomplikowane i bardzo często prowadzone przez kilku lekarzy różnych specjalności np. reumatologa czy fizjoterapeuty. Fizjoterapia pomoże zwalczyć dolegliwości związane z napięciem mięśni. Leczenie choroby okluzyjnej nie jest jednorodne i wymaga indywidualnego podejścia do każdego pacjenta.
Często do leczenia wykorzystywana jest szyna relaksacyjna, która rozluźnia staw żuchwowy, nie pozwala na ścieranie zębów oraz powoduje relaksację mięśni. Bardzo ważne są ćwiczenia fizyczne i ogólne wzmocnienie naszego organizmu. Często lekarze zalecają też wzmożenie odwiedzin na pływalniach.
Musimy też na wstępnym etapie unikać szerokiego otwierania ust, które może doprowadzić do zwichnięcia stawu. W takich przypadkach konieczne jest nastawienie żuchwy. Niestety w niektórych przypadkach całkowite wyleczenie choroby i wyeliminowanie wszystkich objawów i konsekwencji jest niemożliwe.
Artykuł powstał we współpracy z frankowski-maloclinic.pl |