Osoby, które mają problemy ze spłacaniem swoich kredytów, mogą zdecydować się na ich skonsolidowanie. Taka możliwość jest oferowana przez wiele banków. Sprawdź, jak wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny!
- Co to jest kredyt konsolidacyjny?
- Kto może ubiegać się o skonsolidowanie kredytów?
- Jakie zobowiązania mogą zostać skonsolidowane?
- Jak wybrać ofertę kredytu konsolidacyjnego?
Skonsolidowanie kredytów to często najlepsze rozwiązanie dla osób, które mają kłopoty ze spłacaniem zaciągniętych zobowiązań finansowych. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszej oferty kredytu. Jeżeli planujesz wziąć kredyt konsolidacyjny, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.
Co to jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny to rodzaj finansowania, które udzielane jest przez bank na poczet spłaty wcześniej zaciągniętych kredytów. Dzięki takiemu rozwiązaniu kredytobiorca może przenieść wszystkie swoje zobowiązania finansowe do jednego banku. Pozwala to na spłatę wszystkich kredytów za pomocą jednej raty, która często jest zdecydowanie niższa niż suma wcześniej spłacanych przez kredytobiorcę rat. Kredyt konsolidacyjny to idealne rozwiązanie dla osób, które mają problem ze spłatą większej ilości zobowiązań finansowych. Pozwala na uporządkowanie swoich finansów oraz znaczną poprawę sytuacji finansowej.
Kto może ubiegać się o skonsolidowanie kredytów?
Aby mieć możliwość otrzymania kredytu konsolidacyjnego, należy spełnić kilka warunków. Warto pamiętać, że banki weryfikują potencjalnych kredytobiorców, sprawdzając ich zdolność kredytową oraz historię kredytową. Zdolność kredytowa jest to możliwość regularnej spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z odsetkami i innymi opłatami. Przed wydaniem decyzji kredytowej banki weryfikują zdolność kredytową każdego klienta na podstawie jego stażu pracy oraz miesięcznego dochodu. Kolejnym ważnym parametrem jest historia kredytowa, którą sprawdza się m.in. w rejestrze BIK. Historia kredytowa to informacje o aktualnych oraz spłaconych kredytach potencjalnego kredytobiorcy. Jeżeli klient posiada zdolność kredytową, a w przeszłości nie miał problemów ze spłatą zobowiązań finansowych, otrzyma pozytywną decyzję kredytową.
Jakie zobowiązania mogą zostać skonsolidowane?
Kredyty konsolidacyjne cieszą się coraz większą popularnością wśród klientów banków. Niewątpliwą zaletą takiego kredytu jest fakt, że umożliwia on połączenie różnych zobowiązań finansowych w jedno. Jeżeli planujesz wziąć kredyt konsolidacyjny, z pewnością zadajesz sobie pytanie, jakie zobowiązania mogą zostać skonsolidowane. Warto pamiętać, że zasady konsolidacji mogą się różnić w poszczególnych bankach. Zazwyczaj kredyt konsolidacyjny można przeznaczyć m.in. na takie zobowiązania jak:
- Spłata kredytu hipotecznego,
- Spłata kredytów ratalnych,
- Spłata kredytu samochodowego,
- Spłata zadłużeń z kart kredytowych,
- Spłata pożyczek gotówkowych (nie tylko bankowych, ale także pozabankowych).
Jak wybrać ofertę kredytu konsolidacyjnego?
Zanim zdecydujesz się na wybór oferty kredytu, porównaj propozycje poszczególnych banków. Świetnym rozwiązaniem jest sprawdzenie parametrów różnych ofert w porównywarkach kredytów, które są dostępne w sieci. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na takie kwestie jak oprocentowanie kredytu, prowizja pobierana przez bank za udzielenie finansowania oraz miesięczna rata kredytu.
Kredyt konsolidacyjny to korzystne rozwiązanie dla osób, które maja kłopoty z terminową spłatą swoich zobowiązań finansowych. Taki rodzaj kredytu umożliwia przeniesienie wszystkich posiadanych kredytów do jednego banku. Zanim zdecydujesz się na wybór danej oferty, koniecznie porównaj między sobą propozycje różnych banków.
A propos wcześniejszych kredytów itd. Trzeba też zamknąć kredyt odnawialny czy karty kredytowe, bo one też są traktowane jako zadłużenie.