Wraz z końcem zimy i nadejściem cieplejszej pory roku, porządkujemy teren wokoło domu. Taras też nie jest wyjątkiem, albowiem przez zimę mogły tam zajść pewne kłopotliwe zmiany. Przede wszystkim miejsce to powinno być oczyszczone ze śmieci, resztek roślin i z brudu, który zgromadził się pod śniegiem. Wtedy dopiero można ocenić szkody jakie poczyniła zima.
Spis treści
Nawierzchnia tarasu
Jeżeli stan płytek i fug po zimie pozostawia wiele do życzenia, to w tym momencie jest najlepszy czas na ich wymianę. Tym razem pewnie zdecydujemy się na płytki mrozoodporne, które posłużą przez kilka następnych lat. Może się zdarzyć, że uszkodzenia nie są zbyt rozległe.
W takim szczęśliwym przypadku, wystarczy naprawić rzucające się w oczy ubytki i uzupełnić wykruszone fugi. W przypadku podłogi drewnianej sprawdzamy jej konstrukcję. Dobrze jest sprawdzić wszelkie połączenia, dokręcić obluzowane wkręty i ewentualnie zniszczone łączniki wymienić na nowe. Ubytki w drewnie można uzupełnić szpachlówką.
Jeżeli przy tarasie jest balustrada, jej również należy się przyjrzeć. Możliwe, że będzie wymagać malowania. To samo dotyczy ściany. Jeżeli mieszkamy we własnym domu, wybór koloru należy do nas. Najczęściej wybieramy kolor zbliżony do barwy całej elewacji, chociaż nie jest to regułą. Możemy również rozważyć pokrycie ściany boazerią. W przypadku, gdy podłoga jest drewniana, stworzy to stylową całość.
Instalacja elektryczna
Bywa, że na tarasie jest lampa i gniazdka elektryczne, które służą do lepszego wykorzystania tego miejsca. Któż z nas nie kocha letnich wieczorów przed domem, przy cichej muzyce i przy nastrojowym świetle lampy, o którą rozbijają się ćmy. Dlatego dobrze jest sprawdzić stan gniazdek elektrycznych, czy po zimie wciąż idealnie działają.
Odpowiednie meble
Wszelkie sprzęty z tarasu, na czas zimy zazwyczaj są zabierane w bezpieczne miejsce. Gdyby jednak ich stan przedstawiał wiele do życzenia, można rozważyć zakup nowych. Od tego, czy taras jest zadaszony, zależy materiał z jakiego zrobione są meble.
Wiadomo, że wiklinowe fotele nie lubią zbyt dużej dawki wilgoci i w przypadku braku ochrony przed deszczem, lepiej zadecydować się na inny rodzaj materiału. Elementy ruchome, takie jak poduchy czy małe pufy, można za każdym razem sprzątać na noc.
Rośliny na tarasie
Rozmyślając nad tym jak przygotować taras do sezonu, nie sposób zapomnieć o roślinach. Chyba nikogo nie należy przekonywać, że odpowiedni nastrój na tarasie tworzy wszelka zieleń. Wiosną można zaopatrzyć się w odpowiednie donice i zaplanować małą namiastkę ogrodu. Jest wiele gatunków roślin odpowiednich na tarasy. Na pewno sprawdzą się surfinie, begonie lub pelargonie. Nie są one zbytnio wymagające i nawet początkujący ogrodnik da sobie z nimi radę.
Pięknie wyglądają również odmiany pnące, które czasem na specjalnej kratce tworzą zieloną ścianę. Wygląda to nastrojowo i przytulnie a jednocześnie chroni nas przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów. W takich przypadkach sprawdza się tradycyjna winorośl.
Na tarasie można również hodować aromatyczne zioła. Na pewno uprzyjemnią niejeden letni wieczór.
W przypadku sporej ilości miejsca, dobrym pomysłem jest ustawienie na tarasie iglaków w ogromnych donicach. Ma to tę zaletę, że można je tam zostawić na zimę.
Artykuł został przygotowany przy współpracy z Grako.pl |