Jak rozróżnić zaskrońca od żmii zygzakowatej

Jak rozróżnić zaskrońca od żmii zygzakowatej

Artykuł miesiąca

Czasami zdarza się, ze na naszej drodze spotkamy węża. W takiej sytuacji musimy zachować zimną krew i nie wpadać w panikę. Najbezpieczniej jest obejść gada szerokim łukiem nie doprowadzając do konfrontacji.

 

Jak rozróżnić zaskrońca od żmii zygzakowatej

 

W naszym regionie występuj tylko jeden niebezpieczny dla nas wąż, jest to Żmija Zygzakowata. Możemy ją spotkać choćby w okolicach wołowskiej oczyszczalni ścieków. Drugim często spotykanym gadem jest zaskroniec, który zazwyczaj mylony jest ze żmiją. Poniżej przedstawiamy jak odróżnić jadowitą żmiję od zupełnie niegroźnego zaskrońca.

Cechy charakterystyczne Vipery berus (żmii zygzakowatej)

Przeciętna długość tego węża to około 40-70cm, największe okazy mogą mieć nawet ponad 90cm długości.
Oko zaopatrzone jest w pionową, soczewkowatą źrenice. Znane są trzy podstawowe odmiany barwne Vipery berus. Pierwsza z nich to odmiana srebrna bądź popielata, która przeważnie występuje u samców. Samice jak i młode są przeważnie brunatne, (rzadko) brązowe, rdzawe. Najrzadszą do spotkania jest odmiana melanistyczna (czarna). Żmije zygzakowate mają dość krępą budowę ciała.

Cechy charakterystyczne Natrix natrix (zaskrońca zwyczajnego)

Zaskroniec zwyczajny jest najpospolitszym polskim wężem. Jego bardzo charakterystyczną cechą są dwie żółte plamy z tyłu głowy. Wierzch ma szarawy, czasami lekko brunatny, bardzo często z ciemnymi plamami. Zaskrońce rosną do 100cm, jednak zwykle spotykane są okazy 60-80cm.
Natrix natrix zasiedla te same obszary co nasza jedyna Polska Żmija – Vipera berus.

Jak rozróżnić Natrix natrix od Vipera berus ?

Są pewne charakterystyczne cechy, które można wykorzystać przy porównaniu tych węży. I tutaj właśnie wymienię je wszystkie w punktach :

1) Natrix natrix ma mniej oddzieloną głowę od ciała niż Vipera berus – to ze względów braku gruczołów jadowych, które znajdują się tuż za oczami u Żmii.
2) Natrix natrix posiada na głowie dwie charakterystyczne plamki koloru żółtego, czasem jest to biały kolor, natomiast żmija ma kolor jednolity, bez plamek na głowie.
3) Vipera berus ma masywniejszą budowę od Natrixa. Przeważnie są one niewiele krótsze. Zaskrońce mają szczupłą budowę ciała.
4) Vipera berus posiada bardzo charakterystyczny zygzak, który ciągnie się przez całe ciało żmii. Natrix nie posiada czegoś takiego, ma kolor jednolity z drobnymi nieregularnymi plamkami. Należy dodać, że odmiana melanistyczna żmii ma ten zygzak nie widoczny, bądź ledwo widoczny – przy bliższym spotkaniu, takiego jednak unikamy.

Oba te węże unikają spotkania z człowiekiem. Żmija nie kąsa tak “od siebie”. Kąsa tylko przy próbie złapaniu jej. Zaskrońce rzadko kąsa, częściej z kloaki wypuszcza cuchnącą ciecz o zapachu piżma.

4 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ELo
ELo
2 lat temu

Dobra Dobra Dobra