Jak przeciwdziałać wykluczeniu seniorów?

Jak przeciwdziałać wykluczeniu seniorów?

artykuły

Seniorzy obok osób niepełnosprawnych są uznawani za najbardziej wykluczoną grupę społeczną w Polsce. O ile jednak wykluczenie osób niepełnosprawnych związane jest z ograniczeniami ruchowymi czy brakiem dostępu do danej instytucji, to w przypadku seniorów wykluczenie ma często formułę braku dostępu do informacji czy społecznego wyobcowania.

Osamotnieni seniorzy

Seniorzy są w Polsce pozostawieni sami sobie i skazani niejako na towarzystwo i pomoc rodziny. W przypadku gdy ta nie jest zainteresowana zajmowaniem się starszymi rodzicami czy dziadkami, pojawia się problem w załatwieniu nawet najprostszych spraw.

Często wykluczenie związane jest tutaj z brakiem dostępu do informacji, które są niezbędne do uzyskiwania odpowiednich świadczeń, możliwością skorzystania z danego wydarzenia lub po prostu wskazówką do załatwienia prywatnych spraw w urzędach publicznych.

Seniorzy nie tylko nie wiedzą jak szukać niezbędnych informacji, ale przede wszystkim nie mają gdzie ich szukać. O ile młodzież i osoby dorosłe w wieku produkcyjnym na bieżąco korzystają z szeregu serwisów społecznościowych czy stron, gdzie znajdują odpowiednie, przydatne im informacje, to w przypadku seniorów takich aktywności brakuje, jak brakuje po prostu serwisów skierowanych właśnie do tej grupy wiekowej.

Przyjazny serwis dla seniorów

Serwis dla seniorów jest oczywiście pewnym ograniczeniem, bo poziom technologicznego wykluczenia jest w tej grupie wiekowej najwyższy. Wielu seniorów nie korzysta z Internetu lub po prostu nie potrafi z niego korzystać. Jednak dla tych, którzy nauczyli się czerpać pełnymi garściami z zalet sieci, serwis z niezbędnymi informacjami jest rozwiązaniem optymalnym.

Serwis taki może nie tylko zawierać odpowiednie informacje, ale też stanowić źródło wiadomości, jeśli chodzi o bezpłatne, ogólnodostępne aktywności przeznaczone dla osób starszych. Wszelkie wydarzenia kulturalne, koncerty, odczyty, spotkania często są za słabo rozreklamowane, co skutecznie powoduje spadek frekwencji, a samym seniorom odbiera się możliwość korzystania z zaprojektowanych dla nich wydarzeń.

Przydatne informacje dla starszych osób

Serwis dla seniora to także możliwość publikowania artykułów, które mogą nawiązywać do bieżących spraw dotyczących tej grupy wiekowej lub stanowić rodzaj poradnika. Udostępniając najnowsze informacje w zakresie emerytur, rent, możliwości poruszania się po mieście czy innych spraw dotyczących osób starszych, pomożemy w ten sposób uzyskać niezbędne informacje, dodatkowo zgromadzone w jednym miejscu.

Serwis taki powinien jednak brać pod uwagę pewne ograniczenia wynikające z powszechnego wykluczenia cyfrowego, jakie jest właściwe tej grupie z racji wieku. Przede wszystkim serwis powinien być w maksymalnym stopniu czytelny i przejrzysty. Nie stosujemy tam rozwiązań technicznych, które są może jasne i zrozumiałe dla osób nastoletnich czy małoletnich, a dla osób starszych będą stanowić po prostu przeszkodę i problem.

Powinniśmy też zrezygnować z efektownych animacji czy odważnych grafik, które w żaden sposób nie decydują o merytorycznej stronie treści, a tylko stanowią dodatkowe utrudnienie.

Artykuł powstał przy współpracy z zycieseniora.com
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments