„Gruzińskie opowieści” na terenie Dolnego Śląska już w lipcu

„Gruzińskie opowieści” na terenie Dolnego Śląska już w lipcu

Warto przeczytać

Od 6 do 9 lipca 2023 r. będzie miał miejsce cykl trzech muzyczno-tanecznych przedstawień zatytułowany: „Gruzińskie opowieści” w wykonaniu Gruzińskiego Państwowego Zespół Choreograficznego BATUMI oraz Narodowego Chóru Adżarii BATUMI. Występy odbędą się w ramach letniej edycji XXXII Międzynarodowego Festiwalu „Maj z Muzyką Dawną”, organizowanego przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Warto wiedzieć, że występ gruzińskich artystów jest jedną z form istniejącej od w roku 2017  współpracy kulturalnej i artystycznej między regionem Dolnego Śląska a gruzińską Autonomiczną Republiką Adżarii. Współpraca ma charakter interdyscyplinarny i realizuje projekty z różnych dziedzin artystycznych, które często są projektami realizowanymi wspólnie przez artystów z Polski oraz z Adżarii. Dotychczas w ramach Festiwalu zrealizowano dwa filmy dokumentalne, koncerty Adżarskiego Państwowego Chóru „Batumi”, spektakle Adżarskiego Państwowego Baletu „Khorumi”, spektakle teatru „Ocelot” ze Złotoryi oraz „Experimental Theatre” z Batumi, plenery i wystawy fotograficzne w Galerii FOTO-GEN oraz w Contemporary Art Space w Batumi i wiele innych wydarzeń przybliżających obu narodom kulturę regionów. 

Gruziński Państwowy Zespół Choreograficzny cechuje profesjonalizm oraz artyzm, które potwierdzają prestiż oraz międzynarodową sławę tej grupy tanecznej. Niezwykłe, zachwycające publiczność na całym świecie, autorskie  choreografie zespołu łączą elementy gruzińskich tańców ludowych z nowoczesnym, uniwersalnym podejściem do sztuki tańca. Natomiast zespół wokalny powstał w 1991 r. z inicjatywy znanego gruzińskiego mistrza i animatora życia kulturalnego N. Surmanidze oraz władz miasta Batumi. Swoją nazwę grupa zawdzięcza więc burmistrzowi tego pięknego, gruzińskiego miasta. Dyrektorem artystycznym trzynastoosobowego BATUMI jest mistrz pieśni gruzińskiej Temur Dolidze, a grupa jest obecnie najlepszym w Gruzji wykonawcą tradycyjnych gruzińskich pieśni ludowych, słynąc z perfekcyjnego i wyjątkowego brzmienia.

Data i miejsce:

6 lipca 2023, godz. 20.30

Amfiteatr w Lądku Zdroju

  1. Orla 7, Lądek Zdrój

7 lipca 2023, godz. 19.00

Amfiteatr przy Kościelnej Górze w Mieroszowie

  1. Parkowa 1, Mieroszów

9 lipca 2023, godz. 19.00

Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy,

  1. Prusicka 12, Trzebnica

„Projekt jest współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments