Odnawialne źródła energii – OZE, to bardzo popularne w ostatnich latach hasło. W dobie powszechnego szukania sposobów na tworzenie niezależnych źródeł energii, dominują dwa kierunki. Pierwszym jest możliwość pozyskiwania energii z wiatraków, drugim jest fotowoltaika. Wiatraki są rozwiązaniem bardziej „przemysłowym” i nie we wszystkich miejscach jest możliwość ich stawiania. Natomiast pozyskiwanie energii za pomocą paneli fotowoltaicznych jest metodą dostępną praktycznie dla każdego gospodarstwa domowego. Warunkiem niezbędnym jest posiadanie odpowiedniego miejsca umożliwiającego montaż paneli.
Fotowoltaika – Nie płać rachunków za prąd
Fotowoltaika co się pod tym kryje?
Fotowoltaika jest to dział nauki zajmujący się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną. Kumulowanie światła słonecznego odbywa się za pomocą przeznaczonych do tego ekranów/paneli zbierających promienie. Zmagazynowane światło słoneczne poprzez specjalny inwerter przekształcane jest z prądu stałego na prąd zmienny. Prąd zmienny jest tym, który odbieramy np. z gniazdka w domu. Cała instalacja zabezpieczona jest przed działaniami przepięciowymi, wyładowaniami elektrycznymi i przebiciami porażającymi.
Słońce nie jest emitentem prądu, wysyła jedynie w kierunku ziemi światło o bardzo dużej mocy. Zadaniem paneli fotowoltaicznych jest przechwycenie silnego światła i poprzez specjalny system ogniw przetworzenie go w energię elektryczną.
Fotowoltaika w Polsce.
Polska zobowiązana jest traktatami do budowania sieci OZE. Dzięki odpowiednim przepisom każde województwo dysponuje funduszami tworzącymi programy kierunkowe. Programy te mają mobilizować i zachęcać mieszkańców danego terenu do budowania własnych sieci fotowoltaicznych. Przykładem może być Toruń. To w tym mieście system określany jako fotowoltaika Toruń, zachęca do montażu odpowiednich instalacji. Dlaczego akurat Toruń, a bo w tym mieście od wielu lat trwają rozmowy dotyczące OZE pozyskiwanych z rożnych alternatywnych źródeł. Fotowoltaika Toruń prężnie rozwija się dzięki wielu firmom działającym na tym terenie, a zajmujących się montażem systemów wytwarzających prąd z promieni słonecznych. Stosowanie paneli fotowoltaicznych to bardzo dobre rozwiązanie dla osób myślących o długofalowych oszczędnościach.
Efektywne rozwiązania fotowoltaiki.
Fotowoltaika Toruń podobnie jak w innych miastach stwarza swoim odbiorcom bardzo korzystne rozwiązania. Dni z mocnym operowaniem promieni słonecznych w Polsce z roku na rok jest coraz więcej. Dzięki temu domowa „produkcja”prądu staje się coraz bardziej opłacalna. Zastosowanie odpowiedniego systemu fotowoltaicznego z licznikiem dwukierunkowym daje spore korzyści. W zależności od wielkości systemu osiąga się różną ilość uzyskanej energii. Podpięcie do ogólnej sieci elektrycznej za pomocą licznika dwukierunkowego umożliwia przekazanie nadmiaru energii właśnie do niej. Ogólna sieć energetyczna spełnia rolę akumulatora magazynującego nadwyżkę energii. Kiedy własne potrzeby zwiększają się odbiera się je z sieci publicznej.
Czy możliwe jest niepłacenie rachunków za prąd?
Wszystko zależy od ilości wytworzonej i zużytej energii elektrycznej. Podejmując słuszną inwestycję montażu systemu fotowoltaicznego, należy skonsultować się z odpowiednią firmą wykonującą tego rodzaju usługi. Fachowe doradztwo pozwoli na dokładne określenie jaki system będzie najbardziej optymalny dla danego obiektu. Wyspecjalizowane firmy działające w większości miast w ramach swoich usług zapewniają pełną dokumentację z odpowiednimi analizami i wyliczeniami dotyczącymi proponowanego rozwiązania.
Zastosowanie wariantu z licznikiem dwukierunkowym jest bardzo efektywnym rozwiązaniem. Licznik dwukierunkowy jak sama nazwa określa działa w dwóch kierunkach. Jedno przyłącze zespolone z prywatnym systemem przekazuje nadmiar wytworzonej energii do sieci ogólnej. Drugie przyłącze dostarcza energię odwrotnie z sieci ogólnej do określonego odbiorcy. Jeśli w instalacji domowej występuje niedobór, prąd pobierany jest z sieci. Zysk polega na różnicy wynikającej ze zbilansowania energii oddanej, a pobranej z sieci. W ramach umowy z dostawcą energii elektrycznej, odbiorca pozyskuje 80% nadwyżki oddanej. Dzięki takiemu rozwiązaniu rozliczenie może być wykonywane raz w roku. Mając odpowiednio dobraną i skalkulowaną instalację fotowoltaiczną w efekcie końcowym otrzymuje się jeden zbilansowany rachunek rozliczeniowy.
Czy fotowoltaika się opłaca?
Tak, jedyna możliwa odpowiedź. Warunek jest jeden, odpowiedni dobrze dobrany system fotowoltaiczny. Zysk z fotowoltaiki powinien być rozpatrywany w okresie długoterminowym. Wykorzystując wszystkie dostępne dofinansowania, refundacje, obniżki w sposób zasadniczy można zminimalizować koszt związany z zakupem i montażem instalacji. W wielu przypadkach firmy instalacyjne w ramach swojej usługi oferują załatwienie odpowiednich dokumentów dotyczących refundacji finansowych.
W każdym urzędzie miasta czy gminy można uzyskać informacje o aktualnie dostępnych środkach budżetowych refundujących inwestycje w OZE. Obecnie jest najlepszy moment na realizację tego typu inwestycji. Koszty dostępnych na rynku systemów jeszcze nigdy nie były tak niskie. Warto więc wykorzystać ten moment i wybierając odpowiednią firmę montażową, zapewnić sobie darmowe źródło energii elektrycznej.