Mazury, czyli ponad 3000 jezior, przyroda i miejsca jeszcze niezadeptane przez turystów. Ciężko by wymieniać wszystkie zakątki, które mogłyby zainteresować nawet najbardziej wymagających podróżników, dlatego w dzisiejszym artykule wymienimy sobie tylko kilka z nich.
Spis treści
Mazury
Mazurskie jeziora są z pewnością atrakcyjnym obszarem dla każdego, jednak przede wszystkim jest doceniany przez żeglarzy, gdzie w sezonie niektóre kanały są tak oblegane, że ciężko znaleźć „swój kawałek wody”.
Jest to również doskonały region dla urlopowiczów chcących wyciszyć się na łonie przyrody, z dala od wyścigu szczurów, którego doświadcza się w wielkich miastach naszego kraju. Każdy, kto preferuje sposób wypoczynku na zielonych terenach, co jakiś czas wskakując dla orzeźwienia do wód jeziora będzie czuł się na Mazurach jak pączek w maśle.
Mikołajki
Mikołajki to w szczycie sezonu, to miasteczko, które przepełnione jest turystami oraz organizowanymi w nim imprezami czy festiwalami. Żyje w nim ok. 4 tysiące mieszkańców, jednak w lecie ta liczba zdecydowanie się potęguje.
Położone jest nad dwoma jeziorami rynnowymi, a mianowicie Mikołajskim i Tałty, z których jedno jest idealną bazą wypadową dla żeglarzy, ponieważ połączone jest ze Śniardwami. W ich okolicy jest możliwość wypożyczenia sobie sprzętu wodnego oraz posłuchać lokalnych ciekawostek od ich pracowników, a przy jeziorze Mikołajskim rozciąga się promenada rodem z widokówki, gdzie możemy zjeść smaczną rybę.
Spłyń kajakiem Krutynią!
To malutka wioska, leżąca nad rzeką Krutynią, która swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim spływom kajakowym. Na skład szlaku kajakowego wchodzi rzeka, osiągająca długość nawet do 100 km oraz kilkanaście mazurskich jezior. Położona jest w samym epicentrum Puszczy Polskiej, której lwia część zalicza się do Mazurskiego Parku Krajobrazowego.
W rzeczce żyje wiele gatunków ryb i raki, dzięki czemu jest atrakcyjna dla miłośników wędkarzy. W miejscowości jest wiele pensjonatów czy kwater prowadzonych przez tubylców, jednak w szczycie sezonu (jak wszędzie na Mazurach) może brakować wolnych miejsc, dlatego warto zarezerwować sobie nocleg z odpowiednim wyprzedzeniem.
Potańcz przy muzyce country
Organizowany od 25 lat Festiwal muzyki country o dobrze brzmiącej nazwie ,,Piknik Country” odbywający się na przełomie lipca i sierpnia to wydarzenie dzięki któremu Mrągowo jest znane w Polsce Stolicą Country. Spokojna na co dzień mieścina zmienia swe oblicze na kilka dni dzięki uczestnikom na motocyklach w kowbojskich strojach rodem z Teksasu. Co roku przedsięwzięcie oferuje wiele koncertów oraz wydarzeń towarzyszących jak np. wyboru Miss Country czy Parada Country.
Kwatera Hitlera, czyli Wilczy Szaniec w Gierłoży
Miejsce w którym prawdopodobnie zapadło bardzo wiele decyzji wpływających na los wielu narodów Europy, podczas Wojny. Las Gierłoż jest reliktem przeszłości puszczy położonej między Kętrzynem oraz jeziorem Mamry. Kompleks składający się z ok. 80 budowli ( w tym 7 schronów ze ścianami grubymi na 8 metrów! ) wybudowany został w czasie II wojny światowej. Kwatera dyktatora była położona w północnej stronie torów kolejowych
Las Gierłoż jest pozostałością dawnej puszczy położonej między Kętrzynem, a jeziorem Mamry. W lesie Gierłoż wybudowano w czasie trwania II wojny światowej kompleks około 80 budowli, w tym 7 schronów żelbetonowych ze ścianami grubymi na 8 m i stropami na 10 m oraz 40 schronów lekkich. Pozostałe budowle, to baraki murowane i drewniane.
Turyści mogą zwiedzać ten teren, a na miejscu mają do dyspozycji przewodników (również obcojęzycznych). Dodatkowych informacji na temat ośrodków politycznych i wojskowych czy planu kwatery udzielą nam tablice informacyjne ustawione przy parkingu samochodowym dla gości.
Powyższe miejsca to jedynie cząstka tego co mogą nam zaoferować Mazury, mam nadzieję jednak, że choć trochę nakreśliłem co można robić na tym wspaniałym terenie. Nie pozostaje mi nic innego niż tylko życzyć udanego pobytu oraz smacznej rybki! 🙂
Artykuł powstał we współpracy z Hotel St. Bruno **** |