dlaczego odra wraca

baza wiedzy

Znaleziony temat: dlaczego odra wraca

Dlaczego odra wraca – przyczyny i sposoby zapobiegania

Odra to choroba zakaźna, która od lat była uważana za wyeliminowaną z Polski. Niestety, w ostatnim czasie zanotowano wzrost liczby zachorowań na tę chorobę. Dlaczego odra wraca i jak jej zapobiegać? Oto kilka porad.

Przyczyny powrotu odry

Przyczyn powrotu odry jest wiele. Jednym z najważniejszych czynników jest brak szczepień. W ostatnich latach liczba osób szczepionych przeciwko odrze drastycznie spadła. Wpłynęło na to wiele czynników, m.in. nieprawdziwe informacje na temat skutków ubocznych szczepień, brak zaufania do lekarzy oraz brak dostępu do szczepionek.

Innymi przyczynami powrotu odry są migracje ludności oraz brak wiedzy na temat choroby. W Polsce odra była uważana za chorobę wyeliminowaną, co spowodowało, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jej poważnych skutków.

Sposoby zapobiegania odry

Najlepszym sposobem zapobiegania odry jest szczepienie. W Polsce obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze są wykonywane w wieku 13-15 miesięcy oraz w wieku 6 lat. Osoby, które nie zostały zaszczepione w dzieciństwie, powinny skorzystać z możliwości zaszczepienia się w wieku dorosłym.

Ważne jest również przestrzeganie zasad higieny. Odra przenosi się drogą kropelkową, dlatego należy unikać kontaktu z osobami chorującymi na tę chorobę oraz często myć ręce.

Podsumowanie

Odra to choroba, która wraca do Polski. Przyczyn powrotu jest wiele, jednak najważniejszą z nich jest brak szczepień. Aby zapobiegać chorobie, należy zaszczepić się oraz przestrzegać zasad higieny. Pamiętajmy, że odra to poważna choroba, która może prowadzić do powikłań, a nawet śmierci. Dlatego warto działać profilaktycznie i chronić siebie oraz innych przed tą chorobą.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: dlaczego odra wraca

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments