Panele fotowoltaiczne oraz kolektory bywają bardzo często wzajemnie mylone. Chociaż oba rozwiązania działają na zasadzie wykorzystywania promieniowania słonecznego i wyglądają dość podobnie, to jednak zupełnie różne instalacje, o diametralnie innym zastosowaniu. Co więcej, obie instalacje mogą się wzajemnie uzupełniać, jednak w żadnym wypadku nie będą dla siebie konkurencyjne.
Spis treści
Kolektory słoneczne
Kolektory działają dzięki energii słonecznej, którą wykorzystują do wytwarzania ciepła służącego do podgrzewania wody. Tak, to jedyna funkcja takiej instalacji. Dzięki kolektorom możemy otrzymać ciepłą wodę użytkową, ogrzewać wodę w basenie lub wspomagać ogrzewanie domu jednorodzinnego.
Panele fotowoltaiczne
Panele fotowoltaiczne (inaczej solary) pochłaniają energię słoneczną, która następnie zamieniana jest w prąd stały. Jednym z elementów instalacji jest inwerter słoneczny odpowiadający za przemianę energii w prąd zmienny o napięciu 230 V. Uzyskana w ten sposób energia może być wykorzystana w dowolny sposób.
Cechy wspólne obu instalacji
Poza wyglądem oraz tym, że obie instalacje działają dzięki energii słonecznej, punktem wspólnym dla obu rozwiązań będzie zmniejszenie oddziaływania na środowisko. Zarówno panele jak i kolektory pozwalają funkcjonować firmom lub gospodarstwom domowym bez emitowania szkodliwych substancji do atmosfery. Dodatkowo w obu przypadkach możemy liczyć na comiesięczne oszczędności i większą niezależność względem dużych przedsiębiorstw dostarczających energii lub ciepłej wody.
Kiedy wybrać panele fotowoltaiczne, a kiedy kolektory słoneczne?
Jeśli musimy zdecydować się na jedno z rozwiązań, to panele fotowoltaiczne będą zdecydowanie dużo bardziej uniwersalną opcją. Cechują się dużą wydajnością i pozwalają wyprodukować energię, która zasili wszystkie odbiorniki elektryczne w domu. Dodatkowo energię uzyskaną w ten sposób możemy magazynować i odsprzedawać do sieci. Dzięki temu instalacja fotowoltaiczna przynosi korzyści przez cały rok.
Kolektory słoneczne mają proste zadanie – podgrzewać wodę użytkową. Co więcej, ich efektywność ogranicza się praktycznie tylko do okresu wiosennego i letniego. Zimą wydajność instalacji znacząco spada, nawet do kilkunastu procent.
Która inwestycja bardziej się opłaca? Tu również wygrywają panele fotowoltaiczne, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę coraz bardziej przystępne ceny i szeroki wachlarz dofinansowań.
Jeśli jesteś zainteresowany instalacją fotowoltaiczną lub kolektorami, masz wątpliwości i pytania co do oszczędności, jakie możesz osiągnąć, umów się na rozmowę ze specjalistami. Odpowiedni montaż instalacji ma ogromne przełożenie na jej efektywność, dlatego tak ważne jest wybranie nie tylko produktów najwyższej jakości, ale również techników, którzy odpowiednio instalację dostosują.
W Ratgar.pl cały proces zaczyna się od dokładnego wywiadu i omówienia Twoich potrzeb. Dzięki temu wycena jest dopasowana nie tylko do budżetu, ale również możliwości w danej lokalizacji.