Czym kierować się przy wyborze kosiarki do ogrodu?

Czym kierować się przy wyborze kosiarki do ogrodu?

Warto przeczytać

Wybór odpowiedniej kosiarki będzie miał decydujące znaczenie przy pielęgnacji trawnika. Warto wybierać modele, które zapewnią wydajną pracę, a przy tym będą proste w obsłudze i bezawaryjne. Dobór odpowiedniej kosiarki zależy do wielkości oraz typu trawnika, który posiadamy – wbrew pozorom zakup nie jest łatwy, ponieważ powinien być dobrze przemyślany. Jeśli wybierzemy nieodpowiedni model to możemy mieć problem z dokładnym koszeniem, a sama kosiarka po prostu się nie sprawdzi.

Jakie są kryteria wyboru kosiarki?

Każdy, kto posiada ogród, musi dbać o regularną pielęgnację trawnika. Od doboru odpowiedniej kosiarki zależy to, czy koszenie trawy będzie skuteczne oraz wygodne. Wśród kryteriów doboru kosiarki warto wymienić typ silnika, moc, rozstaw ostrzy czy posiadanie dodatkowego napędu.

Istotne czynniki to również możliwość regulowania wysokości noży czy wyposażenie kosiarki w kosz, do którego będzie trafiała skoszona trawa. Aby kupić odpowiednią kosiarkę należy brać pod uwagę położenie działki, jej rozmiar, ilość klombów czy sadzonek krzewów. Istotne jest nawet to jak często trawa będzie koszona.

Jeśli działka ma spad, jest gęsto obsadzona i rozległa, wymaga mocnej kosiarki, która dotrze do zakamarków i będzie posiadała napęd. W innym wypadku koszenie będzie niewygodne i nie możemy liczyć na perfekcyjnie przycięty trawnik

Kosiarka spalinowa

Kosiarki spalinowe powinny sobie poradzić z gęstą i wysoką trawą. Posiadają silnik spalinowy o stosunkowo dużej mocy, dlatego mogą być wykorzystane na działkach z rozległym trawnikiem. Tego typu urządzenia często posiadają dodatkowy napęd, dzięki któremu koszenie trawy na pochyłej działce nie sprawia problemu.

Kosiarka spalinowa nie jest wyposażona w kabel, dzięki czemu jej zasięg jest właściwie nieograniczony, o ile tylko będziemy pamiętali o regularnym dolewaniu paliwa. Minusem mogą być gabaryty urządzenia, które jest ciężkie i przez to nie zawsze poręczne.

Kosiarka elektryczna

Ten model sprawdzi się w niedużych, przydomowych ogrodach, gdzie nie ma zbyt wiele koszenia. Kosiarka elektryczna jest lekka i poręczna i jej obsługa dzięki temu nie jest trudna. Problemem może być jednak kabel, który ogranicza ruchy i niestety, może nie być komfortowy podczas koszenia trawy.

Kosiarki elektryczne mają mniejszą moc niż spalinowe, a także mniejszy rozstaw ostrzy. W niewielkich ogrodach przy regularnie przycinanej trawie będzie jednak wystarczająca.

Kosiarka ręczna

Również kosiarka ręczna może być ciekawym rozwiązaniem dla ogrodu. Jest to rozwiązanie ekologiczne, które nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Nie wymaga paliwa lub energii elektrycznej do działania – ostrza są poruszane poprzez mechanizmy napędzane kołami. Dzięki temu podczas jazdy ostrza się poruszają, przycinając trawę.

Urządzenie jest ciche, tanie w eksploatacji i wystarczy w przypadku niewielkich trawników. Jeśli chcemy nadać kosiarce większą moc, wymaga to energicznego wyprostowania rąk, by urządzenie mogło nabrać szybkości. Nie dla każdego jest to wygodna forma koszenia.

Artykuł powstał przy współpracy z MTDsklep.pl
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments