Czym jest zielona ściana?

Czym jest zielona ściana?

Warto przeczytać

Jeśli zastanawiacie się, czym jest zielona ściana, to dobrze trafiliście, bo ten artykuł odpowie na Wasze pytanie i przedstawi Wam szereg cech, jakie niesie zastosowanie zielonej ściany?

Czyste powietrze i mniejsza temperatura, a także mniej hałasu

Niewątpliwą korzyścią, jaka wiąże się z zastosowaniem ogrodu wertykalnego, jest fakt, że zielona ściana oczyszcza powietrze, obniża temperaturę otoczenia i reguluje tę, która panuje we wnętrzu budynku. Rośliny, które umieścimy na zielonej ścianie, będą w stanie filtrować pyły, które znajdują się w powietrzu, a także będą przetwarzać dwutlenek węgla i wytwarzać czysty tlen. Nie można zapominać, że rośliny żywią się między innymi światłem słonecznym, dlatego w momentach największego nasłonecznienia rośliny obniżają panującą w danej przestrzeni temperaturę. Zielona ściana umieszczona na zewnątrz to chłodniejszy klimat i obniżenie zużycia energii, którą pochłonęłaby na przykład klimatyzacja.

Zastosowanie zielonej ściany sprawia, że hałas dobiegający z otoczenia, zarówno ten od wewnątrz, jak i od zewnątrz, zostaje nieco przytłumiony i po prostu się obniża. Zielona ściana umieszczona na ścianie budynku działa jak tarcza przed hałasem z ulicy i zdolna jest pochłaniać ogromne jego ilości. Pomieszczenie wewnątrz budynku z takim rozwiązaniem będzie zdecydowanie cichsze.

Miejsce pracy staje się bardziej przyjazne człowiekowi

Gdy w miejscu pracy możemy być otoczeni przez roślinność, nasze samopoczucie jest znacznie wyższe, niż gdybyśmy byli otoczeni szarym betonem ze wszystkich stron. Więcej zieleni to mniejszy stres, większa produktywność w miejscu pracy i rzadsza zapadalność na choroby. Pracownik otoczony zielenią jest po prostu bardziej wypoczęty i zrelaksowany, a warto dbać o jego dobrostan.

Produktywność pracownika może wzrosnąć nawet o 15%, a poczucie bycia produktywnym pływa na odczuwanie satysfakcji z pracy.

Warstwa ognioodporna, lepszy wygląd budynku i jego wytrzymałość i większa bioróżnorodność

Zielona ściana to naturalna bariera ochronna przed ogniem. Budynek chroniony zieloną ścianą nie jest tak mocno narażony na pożar, poza tym wartość rynkowa takiej budowli znacząco wzrasta, jeśli zastosowano w jego konstrukcji zieloną ścianę. Dodatkowo zielona ściana zmniejsza zużycie energii wewnątrz budynku i zapewnia mu estetyczny wygląd. Trzeba też wspomnieć, że fasada danej konstrukcji budowlanej będzie bardziej wytrzymała i później ulegnie ewentualnym usterkom niż fasada budynku pozbawiona zielonej ściany.

Nie zapominajmy również o tym, że zastosowanie zielonej ściany w budynkach miejskich prowadzi do tego, że poziom bioróżnorodności w mieście zostaje podwyższony. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest fakt, że miasto staje się przyjaźniejsze dla ekosystemu, a także lepiej się w nim żyje, mniej jest w nim spalin, a ludzie rzadziej zapadają na ciężkie choroby związane na przykład z niewydolnością układu oddechowego.

Podsumowanie

Na koniec trzeba podkreślić, że zalety posiadania zielonej ściany, czy to wewnątrz budynku, czy na zewnątrz, są nieocenione. Pozytywnie wpływają na niemal wszystkie aspekty pojedynczej jednostki i całych społeczności. Tam, gdzie jest więcej zieleni, tam ludzi żyją zdrowiej, nie występują też akty agresji czy wandalizmu w takim natężeniu, jak w miejscach pozbawionych ścian zieleni. Warto zastanowić się nad tym, by taką ścianę zieleni stworzyć w swoim domu, miejscu pracy czy na zewnątrz budynku!

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments