Czym jest dystrybucja gorącego powietrza?

Czym jest dystrybucja gorącego powietrza?

Warto przeczytać

Kominek jest niemal obowiązkowym elementem wyposażenia polskiego domu. Gości on w większości nowych inwestycji. Pełni on funkcję dekoracyjną, a także może dogrzewać pomieszczenie. W domu można zainstalować kominek z płaszczem wodnym lub ten z dystrybucją gorącego powietrza. Różnią się one metodyką działania. Zobacz, na czym polega dystrybucja gorącego powietrza i czy warto na nią postawić.

Co to jest system dystrybucji gorącego powietrza?

System dystrybucji gorącego powietrza w skrócie nazywane DGP to najpopularniejszy, a przy tym najtańszy system grzewczy kominka. DGP wykorzystuje wkład kominowy, który jest źródłem ciepła, natomiast czynnikiem grzewczym jest ciepłe powietrze.

Chcąc zainstalować w domu kominek z systemem dystrybucji gorącego powietrza najlepiej zaplanować to już na etapie budowy nieruchomości. Dzięki temu będzie można łatwo zaprojektować dodatkowe otwory w stropach oraz przewody rozprowadzające, które muszą znaleźć się w posadzce. Aby system dystrybucji gorącego powietrza działał poprawnie, konieczne jest zainstalowanie kominka, który stanowi źródło ciepła. System składa się również z rur rozprowadzających i rozdzielających, na których końcach umieszcza się specjalne nawiewniki, które odpowiadają za wypuszczenie ciepłego powietrza. Ostatnim elementem DGP jest wkład kominkowy.

Jak działa kominek DGP?

Kominek z dystrybucją gorącego powietrza działa bardzo prosto. Pierwszym etapem jest rozgrzanie przez ogień wkładu kominkowego. Ten oddaje ciepło powietrzu, a to transportowane jest do różnych pomieszczeń w budynku za pośrednictwem przewodów systemu. Ten model działania sprawia, że kominek DGP może ogrzewać pomieszczenie niezależnie od instalacji grzewczej – może też z nią współpracować. Trzeba jednak pamiętać, że system dystrybucji gorącego powietrza zgodnie z prawem nie może jednak stanowić jedynego źródła ogrzewania domowego. Powinien on być jedynie tym rezerwowym, po którym można sięgać w przypadku awarii C.O lub w okresach wiosny i jesieni, kiedy temperatury na zewnątrz wahają się w okolicach zera. Wynika to z tego, że przy niskiej temperaturze na zewnątrz wymaga częstego dokładania opału.

Warto tu zaznaczyć, że dystrybucja gorącego powietrza może się odbywać w sposób wymuszony lub grawitacyjny. Szukając niskobudżetowego rozwiązania warto postawić na kominek DGP grawitacyjny. Zaletą tego konceptu jest nie tylko niski koszt instalacji, ale także i stosunkowo mała awaryjność. Głównym ograniczeniem dystrybucji gorącego powietrza w sposób grawitacyjny jest to, że rozprowadzane ciepło może nie dotrzeć do wszystkich pomieszczeń w domu. Do wkładu można dokupić sterowniki do obsługi systemów DGP – https://tatarek.com.pl/automatyka/sterowniki-do-turbin-kominkowych-dgp-i-silnikow-wentylatorow, które znacząco ułatwiają obsługę kominków z DGP

Kiedy warto zamontować kominek DGP?

Kominek DGP sprawdzi się w domach jednorodzinnych o niedużej powierzchni użytkowej. Na większym metrażu system gorącego powietrza będzie nieefektywny i nie zapewni komfortu cieplnego całej nieruchomości. Z kominka z DGP będą też zadowoleni właściciele domów wakacyjnych i rekreacyjnych.

Jaki wkład DGP wybrać?

Jedną z kluczowych kwestii kominka z systemem dystrybucji gorącego powietrza jest wybór odpowiedniego wkładu. Zwrócić należy uwagę przede wszystkim, aby umożliwiał on jak najbardziej wygodne, bezpieczne, ekologiczne i opłacalne finansowe użytkowanie kominka. Warto inwestować we wkłady o wysokiej sprawności, które umożliwiają ręczną kontrolę procesu spalania, a także gwarantują maksymalne wykorzystanie ciepła.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments