Każdy z nas na pewno kiedyś zachwycał się pięknymi, spokojnymi ujęciami, które nakręcone zostały z lotu ptaka. Jeszcze przed erą dronów, takie kadry otrzymywało się przy użyciu helikoptera, a nawet samolotu. Dziś technologia pozwala nam na korzystanie z tanich, bardziej bezpiecznych i kompaktowych rozwiązań, które pomogą nam urozmaicić nasze firmy. W tym krótkim artykule postaram się odpowiedzieć, dlaczego dron to dobre narzędzie do filmowania.
Spis treści
Koszty filmowania dronem
Tak jak wspomniałem we wstępie – kiedyś ujęcia z lotu ptaka pozwalał uzyskać tylko helikopter lub samolot z operatorem na pokładzie. Wiązało się to z pewnym niebezpieczeństwem dla operatora oraz sprzętu, a także nie należało do najtańszych rozwiązań. Z pomocą przybyły nam drony.
Obecnie każdy, kto nawet amatorsko zajmuje się filmowaniem, może pozwolić sobie na zakup własnego drona. Jest to opcja zdecydowanie bezpieczniejsza i przede wszystkim tańsza, często dająca też większą kontrolę nad ustawieniem ujęcia. Podstawowym kosztem jest po prostu sam dron. Żadne paliwo, koszty wynajmu, kamery.
Wystarczy zakupić samego drona, którego cena w zależności od jakości obrazu, zasięgu oraz solidności waha się w granicach od 200 do nawet 7 tysięcy złotych. Jednak urządzenie, które zapewni nam dobrą jakość nagrania i będzie przyjemne w obsłudze, możemy zakupić już za ponad tysiąc złotych.
Dron zazwyczaj zaopatrzony jest w pilot, którego używamy do sterowania (może również posiadać dedykowaną aplikację na smartfony, wtedy będziemy go kontrolować przy jej użyciu). Możemy również zainwestować w plecak, który posłuży nam do przenoszenia go z jednego planu filmowego na drugi, jednak nie jest to konieczna inwestycja.
Jakie możliwości daje nam filmowanie dronem?
Zdecydowanie największym udogodnieniem będzie dla nas nie tylko cena i dostępność, ale kompaktowość. Drony do filmowania nie są zazwyczaj dużych rozmiarów i spokojnie możemy zmieścić je do plecaka. Sprawia to, że możemy mieć je zawsze pod ręką, kiedy najdzie nas ochota na nakręcenie ujęcia z góry.
Kolejnym atutem jest kultura pracy drona. Urządzenie to jest bardzo ciche. Kiedy wzbija się na wyższą wysokość od ziemi, bywa praktycznie niesłyszalny.
Dlaczego jeszcze warto filmować dronem?
Możemy poruszać się w powietrzu bardzo szybko na dosyć spore odległości, co pozwala nam na filmowanie dużych połaci otoczenia wokół nas, a także tworzenie ciekawego klimatu i przejść w naszych filmach. Ponadto, drona możemy używać nie tylko na otwartych przestrzeniach, ale także w dużych pomieszczeniach zamkniętych. Jednak jest to zastosowanie spotykane dużo rzadziej.
Często wykorzystuje się je również do filmowania dzikiej przyrody, ponieważ jest on prawie niezauważalny dla zwierząt, kiedy nagrywamy je z powietrza. Widać też coraz bardziej popularne zastosowanie tego typu urządzeń na imprezach masowych, weselach, a także w spotach reklamowych.
Podsumowanie
Podsumowując, jeśli chcemy uzyskać wspaniałe ujęcia z lotu ptaka, nie wydawać mnóstwa pieniędzy na specjalny sprzęt oraz cieszyć się swobodą i łatwością obsługi – jest to zdecydowanie godne polecenia urządzenie.
Pamiętajmy jednak, że dronem nie wszędzie można latać, jest to surowo wzbronione między innymi w jednostkach wojskowych. Często miasto może wymagać wyrobienia kursu operatora, jednak obecnie nie ma żadnych większych ograniczeń, co do użytku dronów filmowych. Jest to zdecydowanie urządzenie warte uwagi.
Artykuł powstał przy współpracy z MegaDron.pl |
Operowanie dronem to dosyć skomplikowana operacja. Będziesz potrzebował instrukcji i przewodnika dla początkujących. Drony to ogromne bestie i aby je okiełznać przeczytaj nasz poradnik!