Konopie zwykle nie cieszą się sympatią wśród starszego grona społeczeństwa. Wynika to przede wszystkim z kreowanych latami stereotypów. Zwykle przyjęło się, że jest to jeden ze środków odurzających, a jego zażywanie prowadzi do odwracalnych, chwilowych zmian zachodzących w mózgu. Jednak konopie siewne to całkowicie inny gatunek rośliny, nie zawsze odróżniany od zwykłych konopi. Warto jednak wiedzieć, że w konopiach siewnych to CBD ma wyższe stężenie niż odurzające THC. Otóż okazuje się, że mogą one mieć o wiele szersze zastosowanie. Mało kto zdaje sobie sprawę, że konopie siewne, nazywane konopiami przemysłowymi mają zastosowanie w produkcji wysokiej jakości kosmetyków, żywności, pomagają w tworzeniu biodegradowalnego plastiku czy mocnych i wytrzymałych tkanin, a przede wszystkim mają właściwości lecznicze. Czy w Polsce zatem rolnik może uprawiać konopie siewne bez problemu?.
Spis treści
Konopie siewne- po czym je poznać?
Marihuana jako, że jest rośliną ma dwa popularne gatunki. Zaliczamy do nich:
- konopie siewne
- konopie indyjskie
Jednak jak można oba gatunki rozróżnić?. Otóż konopie siewne, zwane włóknistymi charakteryzują się niezwykle wysoką łodygą, która może osiągnąć nawet 3 metry wysokości. Oczywiście jeśli ma korzystne warunki do wzrostu. Dodatkowo ten gatunek jest bardzo silnie rozgałęziony. Zwrócić uwagę można także na zielone części rośliny, które są pokryte dość charakterystycznymi, małymi włoskami, a także wydzielają bardzo specyficzny zapach. Kolejną istotną kwestią rozróżniającą oba gatunki jest, są liście. W przypadku konopi siewnych, mają one mocno piłowany brzeg. Owoce konopi siewnych, to małe, a także lekko lśniące orzeszki o jajowatym kształcie.
Czy w Polsce można uprawiać konopie siewne?
Okazuje się, że nasz rodzimy kraj, zezwala na uprawę konopi siewnych czyli włóknistych. Jednak jest to objęte kilkoma zasadami. Można je uprawiać wyłącznie w celu przemysłowym, do tego zalicza się:
- przemysł włókienniczy
- przemysł farmaceutyczny
- przemysł papierniczy
- przemysł chemiczny
- przemysł budowlany
- przemysł nasienniczy
Dodatkowo rolnik nie może od tak zasiać konopi przemysłowych. Niezbędny do takiej uprawy jest szereg pozwoleń, z urzędu miasta lub gminy. Zwykle o takie pozwolenia może ubiegać się sam rolnik lub konkretny przedsiębiorca. Dodatkowo osoba, która chce podjąć się uprawy konopi siewnych, musi wykazać się czystą kartą, to znaczy nie może być karana za wykroczenia lub przestępstwa takie jak:
- nielegalna uprawa krzewu koki, maku lub konopi
- nielegalna uprawa maku niskomorfinowego lub konopi przemysłowych
- kradzież z włamaniem w celu przywłaszczenia sobie środków odurzających, różnego rodzaju substancji psychotropowych, nowoczesnych substancji psychoaktywnych, a także słomy lub mleczka makowego.
Dodatkowo rolnik musi pamiętać, że tego typu uprawę można prowadzić jedynie na wyznaczonych do tego powierzchniach. Uprawa konopi siewnych jest również zadaniem wymagającym odpowiedniej wiedzy i czasu, który rolnik może poświęcić, by doglądać rośliny i odpowiednio o nie zadbać. Pamiętajmy jednak, że w przypadku kiedy zostanie on przyłapany na nielegalnej hodowli konopi włóknistych, czyli hodowli bez zezwolenia, podlega on wysokiej karze grzywny. Dodatkowo jeśli na hodowli zostanie wykryty inny rodzaj rośliny niż konopie siewne, grozi za to nawet kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do nawet 8 lat. Innymi słowy rolnik, który chce rozpocząć przygodę z uprawą konopi siewnych musi wykazać się niekaralnością, ale przede wszystkim cierpliwością, gdyż często na proces przyznania zezwolenia jest żmudny i czasochłonny poprzedzony wieloma kontrolami i wizytacjami. Pamiętajmy jednak by konopi siewnych, w których jest wysokie stężenie leczniczego CBD, nie mylić z tradycyjnym środkiem odurzającym, w którym znacznie przeważa stężenie THC. Ciężko jednak będzie przełamać ten stereotyp, gdyż od wielu lat jest on głęboko zakorzeniony w naszej kulturze. Mimo wszystko pamiętajmy, że konopie włókniste, niosą za sobą szerokie zastosowanie, w różnych dziedzinach przemysłowych.