Co oznacza i jak interpretować parametr COP

Co oznacza i jak interpretować parametr COP

Warto przeczytać

Co oznacza i jak interpretować parametr COP

Kupując pompę ciepła bardzo często można natknąć się na informacje na temat parametru COP. Jest to jeden z kluczowych wskaźników odnoszących się do takich urządzeń i to właśnie ten wskaźnik pomaga w wybraniu najlepszej jakości pompy. Za sprawą tego wskaźnika można ocenić efektywność konkretnego urządzenia. Przedstawiamy czym dokładnie jest parametr i w jaki sposób interpretować jego wartość, aby wybrać dobrej jakości pompę, która spełni oczekiwania wszystkich osób tworzących nowoczesne instalacje ciepła w domu.

Co oznacza COP?

Parametr COP określany jest niekiedy jako współczynnik efektywności i pozwala na określenie sprawności działania konkretnej pompy. Sam wskaźnik określa ilość oddanej do instalacji ciepła w stosunku do ilości pobranej energii elektrycznej. Przykładowo parametr COP na poziomie 3 oznacza, że na 1 kW pobranej mocy przypada aż 3 kW mocy oddanej pod postacią ciepła. Najprościej rzecz ujmując zatem im wyższa wartość parametru tym efektywniej będzie pracowała pompa i tym bardziej warto się konkretnym urządzeniem zainteresować. Warto brać pod uwagę, że sam parametr może zmieniać się w trakcie pracy. Inna jest bowiem sprawność pompy przy temperaturach minusowych, a inna przy dodatnich.

Jak prawidłowo zinterpretować wartość wskaźnika COP?

Dla prawidłowej interpretacji wartości wskaźnika COP konieczne jest sprawdzenie dla jakich temperatur źródła dolnego i górnego jest podany. Najłatwiej dokonać porównania, gdy te wartości są takie same w różnych pompach. W takiej sytuacji można stosunkowo łatwo dokonać oceny, które urządzenie będzie w stanie pracować z wyższą efektywnością i którym lepiej się zainteresować w swojej sytuacji. Zwrócenie uwagi na parametr COP jest szczególnie istotne w układach opierających się o pompy korzystające z powietrza zewnętrznego. W takiej sytuacji bowiem różnice temperatur są bardzo wysokie.

Podsumowanie

W skrócie można zatem stwierdzić, że im wyższy wskaźnik COP tym lepiej. Należy jednak podczas jego interpretowania zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, które są z nim związane. Kierując się właśnie takim podejściem można z łatwością wybierać najlepsze pompy, które pod względem parametrów będą w pełni odpowiadały potrzebom i oczekiwaniom klientów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments