Baśnie stare i współczesne - czym się różnią?

Baśnie stare i współczesne – czym się różnią?

Artykuł miesiąca

Gdyby sięgnąć po pierwotną treść baśni o Kopciuszku wymyślonej dawno temu, włos zjeżyłby się nam na głowie. Baśnie zarówno te zagraniczne, jak i polskie obfitowały w dużą dozę przemocy i drastycznych scen. Z pokolenia na pokolenie opowieści te traciły jednak ostry i straszny charakter. Przyczyniały się ku temu zmieniające się modele wychowywania dzieci.

Co zawierają baśnie współczesnych autorów?

Pisarze, pamiętający straszne opowieści z dzieciństwa, starali się zmieniać tok i siłę wydarzeń w baśniach. Opierali się bowiem na własnych doświadczeniach, jakie im się przydarzały w momencie starcia się z treścią historyjki dla dzieci. Być może wywoływała w nich zbyt silne negatywne emocje.

Dlatego baśnie współczesne stały się całkiem inne. Siostry Kopciuszka już sobie nie obcinają palców i pięt, by pasował im pantofelek zgubiony przez Kopciuszka na balu. We współczesnej treści tej baśni przemoc została wyeliminowana.

Dozowanie treści baśni do konkretnej sytuacji

Opowieści z odrobiną grozy przydadzą się do pobudzenia dziecka. Należy je przedstawiać malcowi w ciągu dnia. Czytane bowiem przed snem spowodują brak zaśnięcia, a jeżeli- to będą śnić się koszmary dziecku. Umiejętne wykorzystywanie treści baśni to klucz do zrównoważonych emocji malca.

Przykładową baśnią z elementami grozy jest „Czerwony Kapturek”, ale dodano tu wątek humorystyczny. Groza i napięcie co prawda pozostały (gdyż mimo wszystko „dzieci lubią się bać”- jak powiedziała słynna pisarka Astrid Lindgren) to obecny humor w nowoczesnym Czerwonym Kapturku, złagodził nieco straszną wizję połykania babci i dziewczynki przez wilka.

Książki z baśniami nabierają dużego rozmachu

Współcześni autorzy bawią dzieci nowymi postaciami w baśniach. Przedstawiają historie samochodów, motocykli, pociągów czy zwierząt itd. Martwe przedmioty nabierają cech ludzkich. Tak samo zwierzęta.

Wszystko po to, by młody czytelnik rozwijał swoje zainteresowanie literaturą. Czytanie baśni wzbogaca wiedzę dziecka w nowe doświadczenia, które przydarzyły się bohaterom opowieści. Mogą one być bardzo dobrą przestrogą dla dziecka, by omijało niebezpieczeństwa.

Nauka i zabawa płynie z książek

W antykwariacie Tezeusz można znaleźć ciekawe tytuły baśni współczesnych. Zdarzają się także używane pradawne bajki jak to w antykwariacie. Starannie jednak wybierane treści dla dzieci przez tę witrynę, czyni jej ofertę ciekawą i pożądaną.

Dorośli także znajdą coś dla siebie. Książki o merytorycznej treści godne są przeczytania. Uczniowie mogą wypatrzyć w antykwariacie pozycje, które będą pomocne w nauce. Rodzice zaś mogą uszczęśliwić dziecko nie tylko ciekawą książeczką z baśniami, ale także miłą zabawką.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments