Zamknięte lasy z powodu wichury

40_1032789_1_d_1613

PIOTR KRZYŻANOWSKI

Co najmniej do końca tego roku, a prawdopodobnie do początków wiosny 2010 r. nie będzie można wchodzić do lasów w nadleśnictwach: Legnica, Żmigród i Wołów. Zbieranie grzybów grozi nawet śmiercią. Wszystko przez lipcową nawałnicę, która przeszła nad regionem.
– W naszych lasach jest bardzo niebezpiecznie – mówi Zbigniew Mosiejczuk, nadleśniczy legnicki. – Wystarczy, że powieje lekki wiatr, a wiele drzew może się zawalić. Dlatego zakazaliśmy wstępu do naszych lasów
.

Kataklizm, który przeszedł 23 lipca, zmasakrował drzewa w Legnicy i okolicznych lasach. Najbardziej ucierpiały w miejscowościach wokół Prochowic: Mierzowicach, Szczytnikach, Rogowie i Zaborowie.
– Zagrodziliśmy taśmami wszystkie najważniejsze wejścia do lasów – dodaje nadleśniczy Mosiejczuk. – Postawiliśmy tablice ostrzegawcze. Na razie nie mamy informacji, by ludzie tam wchodzili, bo jagody się skończyły, a grzyby jeszcze nie wysypały.

W przyszłym tygodniu do tutejszych lasów wjadą harwestery – specjalistyczne maszyny do ścinania drzew, a także usuwania z nich gałęzi.
Straty są ogromne. Leśnicy szacują je na 200 tysięcy metrów sześciennych drewna. Co może dać w przeliczeniu nawet milion powalonych drzew. Po uprzątnięciu wiatrołomów zasadzone zostaną nowe drzewka.
::: Reklama :::

– Przeszło dwa lata temu huragan Cyryl powalił u nas także olbrzymią ilość drzew – wspomina nadleśniczy Mosiejczuk. – Wszystko uporządkowaliśmy. Posadziliśmy sadzonki. I przyszedł kolejny kataklizm. Nie przeliczyliśmy jeszcze szkód na złotówki, ale będą ogromne.

W lasach legnickich, wołowskich i żmigrodzkich najwięcej padło 40-60-letnich sosen. Wiekowe drzewa kwalifikuje się do wycinki przemysłowej, bo wtedy drewno osiąga najwyższą cenę. – Te młodsze, powalone przez żywioł, też sprzedamy – dodaje Marek Ziębal z Dolnośląskiej Dyrekcji Lasów Państwowych. – Tylko szkoda ich. Mogły jeszcze długo rosnąć.

Zygmunt Mułek  –  POLSKA Gazeta Wrocławska

Categories: Powiat

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Comments Protected by WP-SpamShield Spam Blocker