Zaginiony – znaleziony

„Został znaleziony pies, szukamy jego właściciela”, „zaginął pies, właściciel prosi o pomoc w odnalezieniu” – coraz częściej spotykamy się z takimi komunikatami, stają się one niemal codziennością. Wiele z tych przypadków to niestety kwestia świadomego porzucenia zwierzęcia albo bezdomności psów, ale jest też sporo niechcianych i przypadkowych zaginięć naszych „pupili”. Jak szybciej odnaleźć zaginionego psa? Oto kilka prostych rad, które powinny skrócić przypadkową rozłąkę.

Pierwsza i stara jak świat zasada brzmi: lepiej zapobiegać niż leczyć, co w tym przypadku oznacza, aby wiedzieć, gdzie znajduje się nasz pies, czyli mieć go na oku i nie puszczać samopas.

Oczywiście zdarzają się przypadki (np. w  okresie cieczek u suk lub w okresie sylwestrowo-karnawałowym, kiedy częste są różne fajerwerki), gdy pies zrywa się ze smyczy i ucieka.

Jeśli nie wraca w ciągu kilku-kilkunastu godzin, oprócz ogłoszeń czy rozpytywania znajomych/przechodniów, warto zadzwonić na policję lub do najbliższego lekarza weterynarii i zgłosić zaginięcie, zostawiając namiary na siebie. Pamiętajmy, że jeśli ktoś coś zgubił, to często ktoś inny to znajduje. I w przypadku znalezienia zwierzęcia zgłasza to właśnie lekarzowi weterynarii lub na policję. Jeżeli pies ma wszczepiony chip, obrożę z adresem, a nawet lysetki – czyli znaczki wydawane przy szczepieniu psów przeciw wściekliźnie, to szanse na szybkie odnalezienie właściciela są bardzo duże. Tak więc „oznaczajmy” nasze psy na różne sposoby – dzięki temu skrócimy ich powrót do domu i zmniejszymy zarówno nasz, jak i ich stres.

Podsumowując:

  • jeśli masz psa, Twoim obowiązkiem jest wiedzieć, gdzie on jest – Twoja wiedza go ochrania;
  • jeśli zdarzy się, że pies uciekł/zaginął – zgłoś ten fakt do lekarza weterynarii i na policję. Być może ktoś zgłosił  znalezienie wałęsającego się czworonoga;
  • oznacz psa – najlepiej chipem lub przynajmniej obrożą z adresownikiem;
  • pamiętaj o szczepieniu przeciw wściekliźnie – lysetki (np. w formie metalowych  znaczków przyczepionych do obroży) będące poświadczeniem szczepienia, ułatwią znalezienie właściciela.

Wszystkie informacje w Przychodni weterynaryjnej ,,Podaj Łapę”

Brzeg Dolny ul Zwycięstwa 8 tel 713190378
Pn-pt 11 00-15 30 ;16 30-19
Wołów Wojska Polskiego 2a
(przed przejazdem kolejowym w kierunku ulicy Leśnej)
Pn-pt 9 00-11;1700-19 00 sob 10 00-12 00.
Tel 713893535
kom 606469797 mail rozowywet@o2.pl
http://www.facebook.com/podajlapewet
www.podajlpe.za.pl

W kolejnym artykule znajdą się dokładne wytyczne jak postąpić w przypadku błąkającego się psa.

Categories: Różności

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Comments Protected by WP-SpamShield Spam Blocker