Co Wołów czeka w 2010 roku? – WYBORY

WYBORY

wyboryTo oczywiste i niezależne od nas. W tym roku tym bardziej ciekawe będzie to widowisko, ponieważ zbiegają się terminy wyborów prezydenckich i samorządowych.

W prezydenckich Wołowianie w większości będą głosować pod dyktando kampanii wyborczej w telewizji, ale jego wynik jest nieprzewidywalny. Miasto znane jest z zaskakujących wyborów i zazwyczaj głosuje po prostu przeciw, nie zwracając większej uwagi na zalety swego kandydata.

To nie krytyka, lecz obserwacja faktów i odczytuję to jako wyraz buntu i oporu w ramach systemu demokratycznego, a nie jako błędu na skalę… miejską.

O wiele ciekawsze od prezydenckich będą wybory samorządowe, przynajmniej w Wołowie.

2010 to ostatni rok urzędującego obecnie na wołowskim ratuszu burmistrza Witolda Krochmala. To zarazem ostatni rok drugiej kadencji burmistrza i wyborcy będą go pewnie rozliczać za całe osiem lat, sięgając jednocześnie pamięcią jedynie do jego niedawnych osiągnięć. A ma ich nieco na koncie. Oczyszczalnia ścieków w Lubiążu, wodociąg przesyłowy do Lubiąża, kanalizacja Starego Wołowa i Pełczyna oraz finalizacja projektu budowy tak zwanej zachodniej obwodnicy miasta.

Tak zwanej, bo jest to projekt, który niczego nie obwodzi, a jedynie odciąża centrum miasta od ruchu samochodów ciężarowych. Prace mają ruszyć jesienią tego roku i zakończyć się w przyszłym. A przynajmniej tak zapewnia burmistrz podczas sesji rady miejskiej i spotkań z mieszkańcami. Dotyczących samego projektu odbyło się jedno, na którym Witold Krochmal obwieścił dobre nowiny grupie kilkudziesięciu mieszkańców. Wśród nich byli mieszkańcy ulic Kościuszki, Poznańskiej, Chopina, Piłsudskiego oraz działkowcy. To przedstawiciele sporej grupy wyborczej.

Do niezadowolonych należą działkowcy, a mieszkańcy bloków i domów jednorodzinnych przy ulicy Kościuszki są zaniepokojeni, czy bliskość ronda i nowej ulicy nie pogorszy jakości ich życia. Tak więc temat obwodnicy dzieli głosy, które na pewno będą chcieli wykorzystać kontrkandydaci na stanowisko burmistrza.

Burmistrz ma jednak szczęście. I to duże. Wielkie na 9 milionów zł. Taki bowiem prezent od Marszałka Województwa Dolnośląskiego dostało miasto. Te 9mln zł to zwrot części kosztów poniesionych na inwestycje, które w roku 2009 władzom miasta udało się doprowadzić do końca, choć nie pozyskała na nie środków z UE. O środki te gmina starała się przy rozpoczęciu inwestycji, ale mimo pozytywnej oceny wniosków, projektom brakowało punktów do otrzymania dotacji. Decyzją burmistrza inwestycje sfinansowano przede wszystkim ze środków własnych. Część tych środków została teraz zwrócona przez Urząd Marszałkowski. Inwestycje, o których mowa to wodociąg do Lubiąża, oczyszczalnia ścieków w Lubiążu i kanalizacja Starego Wołowa i Pełczyna.

Kwota 9 milionów to niezła sumka do wydania, ale istnieje niebezpieczeństwo przejedzenia tej kwoty lub porwanie się na kroki katastrofalne w skutkach. A potrzeb jest wiele. Gmina zamknęła ostatni rok z 51 % deficytem w budżecie, a jej zadłużenie na dzień 31 grudnia ubiegłego roku wynosiło prawie 26,5 miliona złotych. Połowa zwrotu byłaby solidnym podreperowaniem budżetu. Wciąż otwarta zostaje kwestia całkowitej kanalizacji Wołowa oraz rozdzielenia kanałów burzowych i ściekowych w obrębie starego miasta, nie wspominając nawet o całkowitej kanalizacji wsi. Starówka potrzebuje remontu, a budynek Wołowskiego Ośrodka Kultury wkrótce zacznie przynosić wstyd. Przydałyby się nowe ulice.

Spraw jest tak wiele, że na łamach portalu apelujemy do burmistrza Witolda Krochmala, żeby z tej kwoty ujął okrągły milion złotych i rozpisał konkurs dla mieszkańców i wołowskich instytucji na zagospodarowanie tych środków. Mieszkańcy sami najlepiej wiedzą, czego im potrzeba.

A w imieniu własnym zwracamy się do obecnych i nadchodzących władz. Internet dla każdego mieszkańca miasta za darmo! Panie burmistrzu. Panowie radni. To jest do zrobienia i wcale nie drogo. Chcemy żyć na miarę drugiej dekady XXI wieku.

<<wstecz

Categories: Wołów

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Comments Protected by WP-SpamShield Spam Blocker