Wołowskie Dni Kresowe 2013

Wołowskie Dni Kresowe rozpoczęły się już w piątek, w Publicznym Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Wołowie. O godzinie 12:00 na sali gimnastycznej rozpoczęła się konferencja historyczna „Wołyń 1943”. Zgromadziła ona przeszło sto zainteresowanych tematem osób. Nie zabrakło także przedstawicieli lokalnych samorządów. Wśród nich byli między innymi: Dariusz Chmura – burmistrz Gminy Wołów, Maciej Nejman – zastępca burmistrza Gminy Wołów, Stanisław Jastrzębski – burmistrz Gminy Brzeg Dolny, Tomasz Lechki – sekretarz Powiatu Wołowskiego.

Najważniejszą częścią konferencji były prelekcje dr Lucyny Kulińskiej oraz prof. Bogusława Pazia, którzy przedstawili najświeższą wiedzę na temat wydarzeń na Wołyniu w 1943 roku. Nie obyło się bez licznych pytań publiczności, na które prelegenci starali się dokładnie odpowiedzieć. Podczas konferencji burmistrz Dariusz Chmura nagrodził uczestników konkursu Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej „Młodzi Piszą”. Nagrody otrzymali: Angelika Sakowska, Klaudia Watral, Julia Zabłocka, Julita Klim, Aleksandra Pabich, Łucja Orłowska.

W sobotę na wołowskim rynku odbył się „Piknik Kresowy”. Mieszkańcy mogli zapoznać się bliżej z kulturą kresową, posłuchać zespołów, których twórczość nawiązywała do historii i kultury kresowej oraz posmakować przygotowanych przez “Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Białawy, Białawy Małe”, specjałów kuchni kresowej.

Przed wołowską publicznością wystąpił ukraiński zespół folklorystyczny „Podolski Kwiat” oraz Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Reprezentantem Gminy Wołów był Zespół Ludowy „Mojęcice”, którego koncert zakończył część kresowo-folklorystyczną.

Podczas pikniku zaprezentowała się również wrocławska grupa folkowa „Buraky”, w skład której wchodzą muzycy współpracujący wcześniej z takimi zespołami jak Strachy na Lachy, Blade Loki czy Hurt. Zespół zaprezentował publiczności tradycyjne pieśni polskie, łemkowskie oraz ukraińskie, co spotkało się z bardzo pozytywną reakcją słuchaczy. Na zakończenie dnia odbył się przeniesiony z Majówki koncert zespołu „The Postman”. Lubińska grupa przez ponad godzinę grała największe przeboje The Beatles.

Ostatnim punktem Wołowskich Dni Kresowych była niedzielna msza św. w intencji ofiar rzezi wołyńskiej, która odbyła się w kościele pw. św. Karola Boromuesza w Wołowie. W 1943 r. banderowcy w ciągu jednego niedzielnego dnia zabili w ponad 200 miejscowościach na Wołyniu ok. 10 tys. Polaków. Polacy zabijani byli w kościołach podczas sprawowanych nabożeństw, a także po ich zakończeniu. W niektórych kościołach Polacy zdołali się obronić, dzięki determinacji i chęci życia broniących się. Obok wiernych śmierć poniosło wielu księży. W uroczystościach udział wziął burmistrz Dariusz Chmura, radna Małgorzata Hermaszewska oraz przedstawiciele środowisk kresowych.

Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej złożyło serdeczne podziękowania ks. Prałatowi Eugeniuszowi Kuźnikowi za modlitwę w intencji Wołynia oraz Chórowi “Srebrne Nuty” za wspaniałą oprawę muzyczną.

Źródło

Categories: Kultura

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Comments Protected by WP-SpamShield Spam Blocker