Poznaj Lubiąża tajemnice – od strychu, po piwnice!

lubiaz_klasztor_zwiedzanie_2015Fundacja Lubiąż zaprasza na rozszerzone zwiedzanie kompleksu pocysterskiego.
Na trasie głównej proponujemy dodatkowe miejsca – niedostępne w codziennym zwiedzaniu – jak komnaty gościnne w części pałacowej, klasztorne korytarze, wewnętrzny wirydarz klasztorny, cele dawnych mnichów i bibliotekę klasztorną – w czasach świetności zakonu jedną z największych w Europie.
Wnętrze biblioteki – ogromnej dwupoziomowej sali – nadal wypełnia potężne rusztowanie, bowiem jest w trakcie prac konserwatorskich.

Wyjątkowo przy tej okazji udostępniamy także świeżo odrestaurowaną kaplicę książęcą w kościele NMP, jeszcze niewłączoną do trasy zwiedzania.

Głównymi atrakcjami pozostają już odrestaurowane sale:

Jadalnia opata z freskiem Michała Willmanna (1630-1706), wybitnego malarza śląskiego baroku, który w Lubiążu spędził większość życia, pracując głównie dla cystersów

Reprezentacyjna Sala Książęca w pałacu opackim, najokazalsze barokowe wnętrze na Śląsku; malarz Filip Bentum, sztukator Ignacy Provisore i rzeźbiarz Franciszek Mangoldt – znakomici artyści XVIII-wiecznego Śląska – ozdobili dwupoziomową salę motywami sławiącymi Habsburgów i katolicyzm. Apoteozę wiary przedstawia m.in. olbrzymi plafon (około 380 m kw.), jeden z największych obrazów w Europie. Tak, jest to obraz olejny składający się z 14 brytów i podwieszony pod sklepieniem
Refektarz letni w części klasztornej – sala z niesamowitą akustyką, gdzie szept z jednego końca sali wyraźnie słychać w drugim, a dźwięk klaśnięcia w dłonie niesie się jak kaskada.
Miejsce, gdzie przed wiekami zakonnicy w ciszy spożywali posiłki, wygląda jak sala balowa – cała w pastelach i sztukateriach.
Plafon autorstwa Feliksa Schefflera ukazuje “Cudowne nakarmienie pięciu tysięcy” z rozdającym chleb Chrystusem na pierwszym planie.

Dodatkowo proponujemy zwiedzanie pierwszego poziomu piwnic pod częścią pałacową oraz zapraszamy na strych, gdzie podziwiać można potężną więźbę dachową.

Więźba jest oryginalna, pochodzi z czasów cysterskich a zbudowano ją bez użycia gwoździ.
Największą atrakcją na strychu jest potężny kołowrót, służący jako koło napędowe dla windy (mnisi drepcząc wewnątrz kołowrotu, siłą swoich stóp wprawiali go w ruch).

Sobota 16 maja i niedziela 17 maja 2015 roku. Tylko w tych dniach zapraszamy na strych i do piwnic.
Ceny biletów:
Trasa główna rozszerzona – 15 PLN normalny, 10 PLN ulgowy
Zwiedzanie strychu – 5 PLN
Zwiedzanie piwnic – 5 PLN
Dzieci do lat 7 – wstęp wolny
Zapraszamy od godziny 10:00 do 18:00.

Źródło: www.fundacjalubiaz.org.pl

Categories: Powiat, Wołów

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Comments Protected by WP-SpamShield Spam Blocker