Oblężenie Klasztoru relacja

Ponad 200 osób wzięło udział w widowiskowej rekonstrukcji oblężenia klasztoru w Lubiążu. Kilka tysięcy osób oglądało te wspaniałą inscenizację. Sceny, których świadkami była ponad kilkutysięczna publiczność były swobodną rekonstrukcją wydarzeń z 1432 r.

– Staramy się zrekonstruować, oczywiście z pewnym podkręceniem akcji, bo nie znamy dokładnie historii i do końca nie wiadomo jak to oblężenie wyglądało – mówił Zbigniew Posacki ze Stowarzyszenia Lubiąż. – Prawdą jest, że Husyci rabowali na Śląsku i napadali na klasztory, między innymi na ten w Lubiążu.

Nie do końca wiadomo jak wyglądała potyczka między mnichami z klasztoru a Husytami. Wiadomo jednak, że bitwa była jednym z przełomowych momentów w jego historii. Dlatego, jak podkreśla prezes stowarzyszenia, warto go przypominać choćby ze względu na możliwość promowania całego miejsca imprezą historycznie z nim związaną. W odtworzeniu wydarzeń sprzed kilku wieków wzięły udział bractwa rycerskie ze Śląska oraz mieszkańcy miasta. Historycznemu widowisku towarzyszyły warsztaty średniowieczne, koncerty muzyki średniowiecznej, a lokalni wytwórcy mieli możliwość promowania swojego dorobku. Warsztaty średniowieczne to żywa lekcja historii, w której uczestnicy imprezy chętnie brali udział.

 

– Taka żywa lekcja historii jest o wiele lepsza, niż ta czytana w książce, co doskonale tutaj widać – powiedział Rafał Plezia ze Stowarzyszenia Łęgów Odrzańskich, współorganizator imprezy. – To najlepsza lekcja jaka może być. Można dotknąć, powąchać historię, bo przecież ten proch strzelniczy pachnie, można wykonać sznurki na stanowisku powroźniczym i wiele innych rzeczy tak, jak to robiono w średniowieczu. Myślę, że lepszej lekcji niż ta nie ma.

Zważywszy na ilość chętnych do poznania empirycznie okresu średniowiecza można z powodzeniem powiedzieć, że pomysł organizatorów jest jak najbardziej trafiony a na naukę, zwłaszcza w takiej formie, nigdy nie jest za późno.

 lca.pl

Tags: Lubiąż

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Comments Protected by WP-SpamShield Spam Blocker