Niezwykły festiwal w niezwykłym miejscu – SAF 2016

pstr16-crvJuż 5 lipca 2016 roku w Lubiążu na Dolnym Śląsku wystartuje po raz kolejny wyjątkowy Slot Art Festiwal. Program festiwalu to kolaż najróżniejszych elementów: prawie sto warsztatów artystycznych, sportowych i językowych, kilka scen grających rozmaitą muzykę, kino fabularne i dokumentalne, scena literacka, wykłady i spotkania z gośćmi specjalnymi.
Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem #spotkanie. Interdyscyplinarność festiwalu i atmosfera klasztornych murów zachęca do dialogu, sprawia, że zaciera się granica między artystą a widzem. Szukamy ludzi niezależnych, autentycznych, którzy mają potrzebę powiedzenia czegoś światu! SAF to miejsce dla ludzi kreatywnych, dla tych co szukają inspiracji i tych którzy inspirują.
W ciągu 5 dni pojawią się najlepsi twórcy młodej, polskiej sceny muzycznej m.in.: Marika, Bisz B.O.K, Bovska, The Dumplings, Mesajah i Psio Crew. Kolejną porcję świetnej muzyki znajdziecie na innych “slotowych” scenach: HC/Punk, klubowej, hiphopowej, scenie unplugged i scenie doświadczalnej, gdzie – pod sklepieniem klasztornej katedry zagrają m.in.: OLY., Angela Gaber + Trio, a Rafał Rudawski wraz ze slotową orkiestrą zabiorą uczestników w niesamowity świat dźwięków
Wszystko to dzieje się w niezwykłych wnętrzach XVII-wiecznego pocysterskiego zespołu klasztornego w Lubiążu pod Wrocławiem, który brał udział w zeszłorocznej edycji plebiscytu National Geographic “7 Nowych Cudów Polski”. Historyczny duch miejsca unosi się nad Lubiążem – Cystersi przybyli tam już w roku 1163. Swój dzisiejszy kształt kompleks zawdzięcza inwestycjom z XVII i XVIII wieku, które nadały klasztorowi barokowy klimat. Na początku XIX w. obiekt został zsekularyzowany.
National Geographic pisze o nim tak: “Właściwie dwa zdania wystarczyłyby, by opisać, jak niezwykłym zabytkiem jest klasztor w Lubiążu. Pierwsze mówiłoby o tym, że to największe opactwo cysterskie na świecie. A drugie, że to arcydzieło śląskiego baroku, jest zabytkiem klasy zero. Już na marginesie można by dodać, że jest to drugi co do wielkości obiekt sakralny na świecie, z powierzchnią dwa i pół razy większą od zamku na Wawelu.”
Od ponad 10 lat Slot Art Festival korzysta z przestrzennych wnętrz klasztoru. Zwykle senne miejsce – na pięć lipcowych dni zaczyna tętnić życiem. W chłodnych murach klasztoru rozkwitają kafejki, odbywają się koncerty, projekcje filmowe, dyskusje, warsztaty. To po prostu trzeba zobaczyć!

Festiwal odbędzie się w dniach 5-9 lipca 2016 w Lubiążu na Dolnym Śląsku.

Więcej informacji: http://slot.art.pl/pl/

Bilety: http://slot.art.pl/pl/festinfo/bilety

Categories: Kultura

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Comments Protected by WP-SpamShield Spam Blocker