Most na Odrze coraz bardziej widoczny

Mieszkańcy Brzegu Dolnego i Miękini doczekają się przeprawy.

Odrę można pokonać promem. Pływa co godzinę, jeśli woda nie jest za wysoka lub za niska (© Fot. Paweł Relikowski)

Odrę można pokonać promem. Pływa co godzinę, jeśli woda nie jest za wysoka lub za niska (© Fot. Paweł Relikowski)

Dobra wiadomość dla mieszkańców gmin Brzeg Dolny i Miękinia. Wiadomo już, w którym miejscu powstanie oczekiwany od ponad 60 lat most. A także to, jakie drogi do niego poprowadzą.
Dolnośląska Służba Dróg i Kolei, która odpowiada za tę inwestycję, właśnie ogłosiła przetarg na projekt budowlany.

– Rozpoczęcie prac przy 21- kilometrowym odcinku drogi wojewódzkiej i mostu planujemy w 2011 r., a zakończenie do grudnia 2012 roku – informuje Joanna Jarocka, rzecznik DSDiK dodając, że to zadanie musi zostać wykonane do tego czasu, bo pieniądze na most i drogi daje Unia Europejska.
W Wieloletnim Planie Inwestycyjnym województwa dolnośląskiego zapisano na most i drogi 90 mln zł. Prawie 10 milionów zł dorzucą gminy Brzeg Dolny i Miękinia.

Mieszkańcy Brzegu, w przeciwieństwie do urzędników nie są takimi optymistami.
– Nie wierzę, że most powstanie. Mówi się o tym od tylu lat. Miejsce, gdzie ma stanąć, wiele razy już przesuwano – tłumaczy Katarzyna Tęcza, mieszkanka Brzegu Dolnego.

Most ma ułatwić mieszkańcom Brzegu komunikację z Wrocławiem. Dotychczas najbliższa taka przeprawa na zachód od Wrocławia znajduje się w oddalonym o około 50 km Lubiążu. Mieszkańcy Brzegu i Miękini mają jeszcze jedną możliwość, żeby przedostać się przez Odrę. Mogą przepłynąć ją promem. Ale to, jak on kursuje, zależy od poziomu wody w rzece.
Najbliższa taka przeprawa na zachód od Wrocławia znajduje się w oddalonym o około 50 km Lubiążu.
Jarosława Charłampowicza, wiceprzewodniczącego sejmiku i jednocześnie mieszkaniec Brzegu Dolnego nie cieszy takie słabe zaawansowanie prac przy tej inwestycji.
– Jeśli urzędnicy się pospieszą i w połowie czerwca przyszłego roku wybiorą wykonawcę, to most będzie – uważa Charłampowicz. – I to bez względu na to, kto wygra przyszłoroczne wybory w sejmiku.

Gdzie budowa
Budowa drogi rozpocznie się w miejscowości Błonie.
Trasa ominie Miękinię, potem przejdzie między Zaborem Wielkim a Białkowem do Odry, omijając Głoskę. Tu stanie most, a droga od niego ominie Brzeg Dolny i dalej zostanie wpięta do drogi 340 w Bukowicach.

Magdalena Kozioł

Categories: Powiat

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Comments Protected by WP-SpamShield Spam Blocker