Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołowie jest już otwarta

Uroczyste otwarcie MiGBP w Wołowie miało miejsce 14 listopada 2013r. i było to wydarzenie wyjątkowe. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Poseł na Sejm RP Jarosław Charłampowicz, Radna Sejmiku Wojewódzkiego Wioletta Susmanek, Dyrektor Wydziału Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Jerzy Więcławski, który reprezentował Marszałka Radosława Mołonia oraz Dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej Andrzej Tyws. Przecięcie wstęgi było symbolicznym ukoronowaniem drogi, którą przebyli samorządowcy, na czele z Burmistrzem Dariuszem Chmurą, aby pozyskać środki i zrealizować tą ważną inwestycję.

Koszt gruntownego remontu, wraz z nowoczesnym wyposażeniem wyniósł 1 250 000 zł. Gmina Wołów w ramach uzyskanych z Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet „Biblioteka+ Infrastruktura Bibliotek” otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 500 000 zł. Kwota ta jednak nie wystarczała do całkowitego zabezpieczania finansowego inwestycji, stąd starania burmistrza o pozyskanie kolejnych środków. Dzięki wsparciu z budżetu Województwa Dolnośląskiego w wysokości 350 000 zł udział Gminy Wołów zmniejszył się z planowanych 750 000 zł do 400 000 zł. – Zaoszczędzone pieniądze będziemy mogli przeznaczyć na inne, ważne inwestycje. Chciałbym podkreślić, że w moich działaniach cały czas miałem wsparcie Radnych Rady Miejskiej, którzy byli świadomii, że brak dofinansowania z budżetu województwa oznacza konieczność większego zaangażowania środków Gminnych – powiedział w czasie otwarcia Burmistrz Dariusz Chmura.

Dziś do dyspozycji mieszkańców została oddana nowoczesna i świetnie wyposażona biblioteka. Czytelnicy uzyskali dostęp do bardzo bogatego zbioru książek oraz multimediów. W ramach MiGBP funkcjonują działy:

Dział dla Dorosłych
Dział posiada bogate zbiory literatury polskiej i obcej – angielskiej, amerykańskiej, włoskiej, hiszpańskiej, rosyjskiej, czeskiej, francuskiej i skandynawskiej. Dla czytelników niemieckojęzycznych dostępne są także pozycje w języku niemieckim. Księgozbiór Działu Dla Dorosłych to nie tylko literatura piękna, każdy wielbiciel literatury popularno-naukowej, kryminalnej, fantastycznej czy choćby horrorów nie będzie miał problemu ze znalezieniem ciekawej pozycji. Biblioteka pragnie wyjść naprzeciw potrzeb wszystkich czytelników czego efektem jest m.in. wyodrębnienie regałów z literaturą tylko dla Pań lub z lekturami dla uczniów szkół średnich.

Dzięki dotacji z Biblioteki Narodowej oferta działu jest uzupełniana na bieżąco. O pojawieniu się najnowszych tytułów decydują sami czytelnicy, którzy mogą wskazać interesujące i ciekawe nowości wydawnicze. Aby wpłynąć na wzbogacenie księgozbioru wystarczy napisać na adres Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej – biblioteka@mig-bp-wolow.pl.

Bardzo ważną innowacją jest wprowadzenie katalogu on-line, za pomocą którego każdy może przeszukać zasoby biblioteki nie wychodząc z domu (katalog dostępny jest na stronie – www.migbp-wolow.pl). W przypadku problemów z dotarciem do biblioteki osób starszych lub niepełnosprawnych, wybrane tytuły zostaną dostarczone do domu.

Czytelnia
Czytelnia jest połączona z Działem dla Dorosłych. To idealne miejsce do relaksu – można zasiąść w wygodnych sofach i popijając dobrą kawę, zanurzyć się w ciekawej lekturze lub przejrzeć prenumerowaną przez bibliotekę prasę. Na zainteresowanych czekają też zbiory regionalne, traktujące o ziemi wołowskiej, wydarzeniach i ludziach.

Dział dla Dzieci i Młodzieży
Dzięki nowoczesnym meblom dostosowanym do potrzeb dzieci, interaktywnej tablicy, zabawkom i specjalnemu kącikowi dla maluchów udało się stworzyć wyjątkową atmosferę , która sprawi, że każde dziecko będzie częstym gościem Działu dla Dzieci i Młodzieży. Już od samego rana na dużym ekranie wyświetlane są bajki dla najmłodszych. W późniejszych godzinach odbywają się lekcje biblioteczne wprowadzające w świat książek i bajek rozwijających wyobraźnię.

Zbiory działu to przede wszystkim bajki, opowiadania, lektury, komiksy, czasopisma i literatura popularno – naukowa. Dostępne są także stanowiska komputerowe, z których można korzystać w celach edukacyjnych lub w celu znalezienia poszukiwanej książki w katalogu on-line.

Dział Multimedialny
Bogate zbiory Działu Multimedialnego są chlubą Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej. W gromadzonych od przeszło 30 lat zbiorach znajduje się ponad 1500 płyt winylowych z różnymi gatunkami muzycznymi, 200 filmów na DVD, duży wybór nagrań muzycznych i bajek zarejestrowanych na kasetach magnetofonowych oraz ponad 2000 płyt CD z muzyką i czytanymi książkami – również w formacie MP3. W dziale znajdują się dwa stanowiska do odsłuchu oraz dwa stanowiska komputerowe z dostępem do internetu i katalogu on-line.

Punkt Informacji Turystycznej

Punkt Informacji Turystycznej to najlepsze miejsce na rozpoczęcia odkrywania bogatej historii Wołowa i jego okolic. Można tu znaleźć kompletne informacje na temat wszelkiego rodzaju atrakcji, różnych wydarzeń kulturalnych i sportowych oraz najciekawszych miejsc w gminie Wołów. W punkcie będzie można zaopatrzyć się w przewodniki i mapy, a także uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące komunikacji, noclegów oraz restauracji znajdujących się na terenie gminy.

Punkt Informacji Turystycznej rozpocznie swoją działalność wiosną 2014 roku.

Dodatkowe usługi
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołowie odpłatnie świadczy usługi w zakresie kserowania, skanowania i drukowania dokumentów oraz wypożyczeń międzybibliotecznych. Jako jedyna w Wołowie świadczy usługi w zakresie wysyłania dokumentów faksem.

Szkolenia i konferencje

Po tegorocznej modernizacji biblioteka dysponuje nowoczesną salą konferencyjną wyposażoną m.in. w tablicę interaktywną, rzutnik, nagłośnienie i klimatyzację. Dzięki mobilnej ścianie, sala może zyskać dodatkową przestrzeń, gdyż jest połączona z salą komputerową – wyposażoną w 12 stanowisk z dostępem do internetu. Jest to idealne miejsce do organizowania spotkań, szkoleń lub konferencji, a możliwość zorganizowania cateringu, noclegów oraz zagospodarowania czasu wolnego jest dodatkowym atutem tego miejsca.

wolow.pl

Categories: Powiat

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Comments Protected by WP-SpamShield Spam Blocker