Maks – terapeuta

dogoterapia_1Dogoterapia – to metoda wspomagająca proces rehabilitacji i terapii z udziałem odpowiednio wyszkolonych psów, w celu pomocy osobom niepełnosprawnym i nieprzystosowanym społecznie.

Takie zajęcia pozwalają m.in na. doskonalenie sprawności ruchowej, stymulowanie zmysłów: słuchu, wzroku, dotyku czy ćwiczenie koncentracji uwagi.

Jak sama nazwa wskazuje – filarem tego rodzaju terapii kontaktowej jest pies. Wyselekcjonowany, sprawdzony i odpowiednio wyszkolony czworonóg razem ze swoim przewodnikiem stanowią zespół terapeutyczny.

Dogoterapia odnajduje zastosowanie z pełnym powodzeniem we współpracy z osobami niepełnoprawnymi umysłowo i/lub fizycznie, chorymi oraz z ludźmi zdrowymi niezależnie od wieku. Dogoterapia to emocjonalny kontakt, specyficzna więź pomiędzy podopiecznym i psim terapeutą.

Od września dogoterapia jest nową formą terapii, którą proponuje w swojej ofercie Powiatowe Centrum Edukacji i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Wołowie.

Zajęcia odbywają się zarówno w poradni w Wołowie jak i w Brzegu Dolnym.

Psim terapeutą w poradni w Brzegu Dolnym jest Maks – pies rasy nowofundland, a jego właścicielką i przewodnikiem jest pani Magdalena Weiss.

Maks jest jeszcze młodym rocznym szczeniakiem, cały czas się szkoli w specjalnym ośrodku we Wrocławiu.

W zależności od stopnia niepełnosprawności, diagnozy i zaleceń lekarskich zajęcia są indywidualnie dopasowywane do konkretnych osób.

Na razie z dogoterapii w dolnobrzeskiej poradni korzysta czwórka dzieci, ale są jeszcze wolne miejsca.

Źródło

Categories: Powiat

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Comments Protected by WP-SpamShield Spam Blocker